Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 4 marca 2009 r., sygn. akt VI SAB/Wa 50/08

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Piotr Borowiecki przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 4 marca 2009 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku K. B. o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skargi
Sprawa
w sprawie ze skargi K. B. na bezczynność Ministra Sprawiedliwości w przedmiocie zajęcia stanowiska w sprawie odmowy wydania decyzji o zwolnieniu z funkcji biegłego sądowego postanawia odrzucić wniosek

Uzasadnienie

Dnia 23 września 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę K. B. na bezczynność Ministra Sprawiedliwości w przedmiocie zajęcia stanowiska w sprawie odmowy wydania decyzji o zwolnieniu z funkcji biegłego sądowego.

Postanowienie to wraz z uzasadnieniem skarżący odebrał osobiście w dniu 20 października 2008 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru podpisane przez skarżącego k. 43 akt).

W dniu 21 listopada 2008 r. (data stempla pocztowego znajdująca się na kopercie k. 65 akt) do Sądu złożono wniosek o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skargi. W uzasadnieniu skarżący dowodząc braku jego winy w uchybieniu terminu do uiszczenia wpisu od skargi podniósł, iż nie było żadnego awizowania przesyłki sądowej i to Urząd Pocztowy ponosi pełną odpowiedzialność za brak doręczenia przesyłki sądowej z powodu braku awizowania.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z dyspozycją art. 85 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153 poz. 1270 ze zm.), zwana p.p.s.a., czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna.

Jednakże w świetle art. 86 p.p.s.a., jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu.

Na podstawie art. 87 § 1 p.p.s.a. pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu (§ 2). Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie (§ 4).

W myśl art. 88 p.p.s.a. spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek o przywrócenie terminu sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym.

W niniejszej sprawie Sąd uznał, że datą (dniem ustania przyczyny uchybienia terminu do złożenia przedmiotowego wniosku), od której należy liczyć siedmiodniowy termin przewidziany w art. 87 § 1 p.p.s.a. jest dzień, w którym skarżący dowiedział się o istnieniu postanowienia Sądu odrzucającego skargę z dnia 23 września 2008 r., tj. dzień 20 października 2008 r. Zatem ustawowy siedmiodniowy termin do skutecznego wniesienia wniosku o przywrócenie terminu rozpoczął bieg dnia 20 października 2008 r. a jego ostatnim dniem był 27 października 2008 r. Przedmiotowy wniosek nadano w urzędzie pocztowym, na adres Sądu dnia 21 listopada 2008 r., czym uchybiono terminowi do jego wniesienia.

Sąd mając na względzie powyższe ustalenia oraz na podstawie art. 88 p.p.s.a., orzekł jak w postanowieniu.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 23 września 2008 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.