Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 30 lipca 2009 r., sygn. akt VII SA/Wa 104/09

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia NSA Halina Kuśmirek przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 30 lipca 2009 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi B. U. i T. U. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] grudnia 2008 r. znak [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę

Sentencja

postanawia:

  1. I. odrzucić skargę B. U. i T. U., II. zwrócić B. U. i T. U. ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie 500 zł (pięćset złotych) wniesione z tytułu uiszczenia wpisu od skargi.

Uzasadnienie

B. U. i T. U. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] grudnia 2008 r., znak [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.

Zgodnie z zrządzeniem z dnia 20 stycznia 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie pismami z dnia 23 stycznia 2009 r., wezwał skarżących do uiszczenia wpisu sądowego w kwocie 500 zł, a także uzupełnienia braków formalnych poprzez nadesłanie trzech egzemplarzy odpisów skargi w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. Termin siedmiodniowy jest terminem ustawowym, który nie może być skracany, ani przedłużany. Mając na uwadze, że czynności skarżącej, od których zależała skuteczność skargi nie zostały wykonane w terminie, stwierdzić należy, iż skarga wniesiona została bez dopełnienia wymaganego przez prawo warunku, nie można zatem było nadać dalszego biegu sprawie, skarga zaś podlega odrzuceniu.

Jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru skarżący otrzymali w/w pisma w dniu 29 stycznia 2009 r., a więc wyznaczony przez Sąd termin upłynął z dniem 5 lutego 2009 r. Skarżący pomimo przekroczonego terminu wpis uiścili 16 lutego 2009 r., natomiast co do odpisów skargi pismem z dnia 14 lutego 2009 r. wnieśli o przywrócenie terminu, który postanowieniem z dnia 18 marca 2009 r. nie został przywrócony. Na w/w. postanowienie skarżący wnieśli pismo, któro zarządzeniem z dnia 6 lipca 2009 r. zostało pozostawione bez rozpoznania z powodu niedoprecyzowania jego treści tj. czy stanowi zażalenie na odmowę przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi.

Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z Nr 153, poz. 1270 ze zm.) sąd odrzuca skargę, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi. Skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez Sąd na podstawie art. 220 § 3 w zw. z art. 85 w/w ustawy. Czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez strony po upływie terminu jest bezskuteczna. Takie zaś skutki wywołało wniesienie wpisu od skargi po upływie zakreślonego terminu.

Z tego też względu orzeczono jak w sentencji na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 i art. 220 § 3 w ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Pod tą sygnaturą także: dokument z 18 marca 2009 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.