Uzasadnienie
Skarżący – R. K., Stowarzyszenie [...], Stowarzyszenie [....] Fundacja [....] wspólnym pismem wnieśli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia [...] marca 2017 r. znak: [....] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego.
W skardze R. K. podał, że jest wnioskodawcą oraz organizacje społeczne, których jest przedstawicielem: Stowarzyszenie [....], Stowarzyszenie [....], Fundacja [....] (str. 5 skargi).
W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 25 maja 2017 r. wezwano każdego ze skarżących: Fundację [....], Stowarzyszenie [...] Stowarzyszenie [....] do usunięcia braków formalnych skargi przez złożenie dokumentu lub jego uwierzytelnionego odpisu określającego umocowanie do reprezentowania strony skarżącej (statut lub regulamin oraz zaświadczenie o wpisie do rejestru stowarzyszeń, ew. odpis z KRS), w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.
Przesyłki zawierające wezwanie zostały doręczone skarżącym: Fundacji [...], Stowarzyszeniu [.....], Stowarzyszeniu [....] odrębnymi przesyłkami w dniu 9 czerwca 2017 r., co wynika ze zwrotnych potwierdzeń odbioru (karta od 31 do 33). Zatem termin do dokonania powyższej czynności upłynął w dniu 16 czerwca 2017 r.
W dniu 24 sierpnia 2017 r. (data stempla pocztowego) do Sądu została nadana przesyłka zawierająca m.in. kserokopię pełnomocnictwa udzielonego R. K. przez Fundację [....], wypis z KRS Fundacji [....], zaświadczenie z dnia [....] listopada 2013 r. o utworzeniu Stowarzyszenia [....] oraz zaświadczenie z dnia [....] stycznia 2013 r. o utworzeniu Stowarzyszenia [.....] (karta od 54 do 62).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Stosownie do treści art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a. - ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r., poz. 1369), sąd odrzuca skargę, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi.
W myśl art. 28 § 1 p.p.s.a. osoby prawne oraz jednostki organizacyjne mające zdolność sądową dokonują czynności w postępowaniu przez organy albo osoby uprawnione do działania w ich imieniu. Stosownie do art. 29 p.p.s.a. przedstawiciel ustawowy lub organ albo osoby, o których mowa w art. 28, mają obowiązek wykazać swoje umocowanie dokumentem przy pierwszej czynności w postępowaniu.
Stosownie zaś do treści art. 85 p.p.s.a. czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna.
W niniejszej sprawie skarżący: Fundacja [....], Stowarzyszenie [....], Stowarzyszenie [....] prawidłowo zostali wezwani odrębnymi pismami do wykazania umocowania. Przesyłki, zawierające wezwanie do uzupełnienia braków formalnych skargi przez nadesłanie umocowania do reprezentowania strony skarżącej zostały doręczone każdemu z ww. skarżących w dniu 9 czerwca 2017 r., co wynika ze zwrotnych potwierdzeń odbioru (karta od 31 do 33). Zatem, termin do dokonania powyższej czynności upłynął w dniu 16 czerwca 2017 r. Powyższe braki formalne skargi zostały uzupełnione dopiero w dniu 24 sierpnia 2017 r. (data stempla pocztowego – wyjaśnienia zawarte w piśmie z dnia 29 sierpnia 2017 r.).
Stwierdzić zatem należy, że skarga: Fundacji [....], Stowarzyszenia [....] i Stowarzyszenia [....] podlega odrzuceniu, bowiem skarżący nie uzupełnili w terminie braków formalnych skargi, a dokonanie tej czynności po upływie terminu jest bezskuteczne, zgodnie z art. 85 p.p.s.a.
W związku z powyższym, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, postanowił na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.