Uzasadnienie
Stowarzyszenie [....] zwróciło się o zwolnienie skarżącego Stowarzyszenia od obowiązku ponoszenia kosztów sądowych i ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Wniosek ten nie został złożony na urzędowym formularzu PPPr.
Pismem z dnia [...] sierpnia 2017 r., wykonując zarządzenie starszego referendarza sądowego z dnia 3 sierpnia 2017 r., ww. stowarzyszenie zostało zobowiązane do złożenia wniosku o przyznanie prawa pomocy na urzędowym formularzu PPPr. Pouczono ww. Stowarzyszenie, że każdy z podmiotów powinien złożyć osobny wniosek na osobnym formularzu PPPr, który zawierałby dane tylko i wyłącznie jednego podmiotu. Ww. pismo wnioskujące Stowarzyszenie odebrało w dniu 22 sierpnia 2017 r.
W wyznaczonym terminie nadesłano formularz PPPr z dnia 24 sierpnia 2017 r. przedstawiający sytuację materialną czterech stowarzyszeń, tj: [....] (karta 63 akt sądowych sprawy).
Mając na uwadze powyższe, zarządzeniem z dnia 27 września 2017 r. starszy referendarz sądowy zarządził wniosek złożony przez Stowarzyszenie [...] o przyznanie prawa pomocy pozostawić bez rozpoznania z uwagi na nienadesłanie wniosku na urzędowym formularzu PPPr w wyznaczonym terminie (art. 257 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi) – karta 86. Odpis zarządzenia został doręczony ww. Stowarzyszeniu w dniu 24 października 2017 r. (karta 115).
W dniu 1 grudnia 2017 r. (data stempla pocztowego) ww. stowarzyszenie wniosło sprzeciw sprzeciwie od zarządzenia z dnia 27 września 2017 r. (karta 175).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 259 § 1 zd. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.) dalej p.p.s.a., od zarządzeń i postanowień, o których mowa w art. 258 § 2 pkt 6 – 8, strona albo adwokat, radca prawny, doradca podatkowy lub rzecznik patentowy mogą wnieść do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego sprzeciw w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia zarządzenia lub postanowienia.
Sprzeciw wniesiony po terminie oraz sprzeciw, którego braki formalne nie zostały uzupełnione, a także sprzeciw wniesiony przez adwokata, radcę prawnego, doradcę podatkowego lub rzecznika patentowego, niezawierający uzasadnienia, sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym (art. 259 § 2 p.p.s.a.).
Z akt niniejszej sprawy wynika, że zaskarżone zarządzenie starszego referendarza sądowego zostało doręczone stowarzyszeniu w dniu 24 października 2017 r., zatem termin do dokonania powyższej czynności upłynął w dniu 31 października 2017 r.
Mając na uwadze, że stowarzyszenie wniosło sprzeciw dopiero w dniu 1 grudnia 2017 r., stwierdzić należało, że sprzeciw wniesiono po terminie.
Wobec powyższego, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 259 § 2 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, postanowił, jak w sentencji.