Uzasadnienie
W dniu 28 maja 2014 r. (data nadania listu) skarżący M. G. złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, za pośrednictwem organu, skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] kwietnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie skierowania na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji w zakresie prawa jazdy.
W dniu 7 lipca 2014 r. do Sądu wpłynął, datowany na 26 maja 2014 r., wniosek o przywrócenie terminu do złożenia skargi w niniejszej sprawie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 14 lipca 2014 r. oddalił wniosek skarżącego o przywrócenie terminu do wniesienia skargi. Sąd stwierdził, że skarżący nie uprawdopodobnił braku winy w niedochowaniu terminu do złożenia skargi.
Na ww. postanowienie skarżący nie złożył zażalenia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) skargę wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.
Z akt sprawy wynika, że skarżący otrzymał zaskarżoną decyzję 25 kwietnia 2014 r., zatem, ustawowy termin wniesienia skargi upływał z dniem 26 maja 2014 r. (dzień 24 maja 2014 r. był sobotą). Natomiast skarżący skargę na ww. decyzję wniósł 28 maja 2014 r., a wiec po upływie ustawowego terminu.
Na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi sąd odrzuca skargę jeżeli została wniesiona po upływie terminu do jej wniesienia. W niniejszej sprawie, jak wskazano skarżący nie dochował terminu do wniesienia skargi, a wniosek o przywrócenie terminu nie został uwzględniony. Z tego względu skarga M. G. podlega odrzuceniu.
Biorąc powyższe pod uwagę należało orzec jak w sentencji na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami.