Uzasadnienie
Zgodnie z art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002r. nr 153, poz. 1270 ze zm.) Sąd odrzuca skargę, gdy pomimo wezwania nie został uiszczony wpis sądowy.
Pismem z dnia 27 lipca 2007r. przesłano do skarżących odpis zarządzenia Przewodniczącego Wydziału VII o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od wniesionej skargi w kwocie 200 złotych w terminie siedmiu dni od daty doręczenia wezwania pod rygorem odrzucenia skargi.
W odpowiedzi na ww. wezwanie w dniu 10 sierpnia 2007r. do Sądu wpłynęło pismo skarżących w którym wnieśli o zwolnienie od kosztów sądowych.
Po nadesłaniu wniosku na urzędowym formularzu postanowieniem z dnia 23 października 2007r. referendarz sądowy odmówił A. M. przyznania prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych. Jednocześnie zarządzeniem z dnia 23 października 2007r. wniosek M. M. o przyznanie prawa pomocy pozostawiono bez rozpoznania, z uwagi na nie nadesłanie wniosku na urzędowym formularzu.
Wskutek nie wniesienia sprzeciwu na ww. rozstrzygnięcia referendarza sądowego, zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału VII z dnia 23 listopada 2007r.
wezwano skarżących do wykonania zarządzenia z dnia 23 lipca 2007r. dotyczącego uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 200 złotych w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi.
Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru znajdującego się w aktach sprawy, wynika, że skarżący odebrali ww. wezwanie w dniu 30 listopada 2007r., a zatem siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu sądowego od skargi upłynął w dniu 7 grudnia 2007r.
Po sprawdzeniu w dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ustalono, że do dnia 9 stycznia 2008r. nie uiszczono wpisu sądowego od skargi.
Wnioskodawcy wprawdzie złożyli ponowny wniosek o przyznanie prawa pomocy, jednakże nie wstrzymuje on biegu terminu do uiszczenia wpisu sądowego od wniesionej skargi.
Podkreślić należy, że w orzecznictwie sądowym przyjęto stanowisko, że po bezskutecznym upływie siedmiodniowego terminu do uiszczenia wpisu od skargi wynikającego z zarządzenia przewodniczącego, wydanego po odmowie przyznania prawa pomocy, Sąd skargę odrzuca na mocy art. 220 § 3 ww. ustawy, nawet jeżeli strona złożyła ponowny wniosek o przyznanie prawa pomocy.
W świetle powyższego na podstawie art. 220 § 3 ww. ustawy, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł jak w sentencji postanowienia.