Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 29 lipca 2015 r., sygn. akt VII SA/Wa 1366/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Ewa Machlejd przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 29 lipca 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi T. S. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Zgodnie art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 2012, poz. 270 ze zm.) zw. dalej p.p.s.a., skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Według natomiast art. 54 § 1 p.p.s.a. skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie jest przedmiotem skargi. Z powyższej regulacji wynika, że warunkiem zachowania terminu do wniesienia skargi jest skierowanie skargi (przez nadanie w urzędzie pocztowym lub bezpośrednie złożenie) w terminie określonym w art. 53 § 1 p.p.s.a., do właściwego organu. Tryb jest zachowany wówczas, gdy skarga zostaje skierowana do organu, którego decyzję zaskarżono, zaś termin jest zachowany wówczas, gdy przed jego upływem, czyli najpóźniej w ostatnim dniu terminu skarga zostanie złożona bezpośrednio w biurze podawczym organu (nie Sądu), albo zostanie nadania w polskim urzędzie pocztowym (na adres organu). Nadanie skargi w urzędzie pocztowym jest równoznaczne z wniesieniem jej do sądu (art. 83 § 3 p.p.s.a.).

Tryb wniesienia skargi do Sądu jest trybem, którego zmiana jest niedopuszczalna. Upływ tego terminu sąd zobowiązany jest uwzględniać z urzędu, w ramach badania spełnienia wymogów formalnych skargi (por. postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 stycznia 2006 r., III SA/Wa 3000/05; postanowienie NSA z 29 maja 2008r., I FSK 631/08, Lex nr 505351).

W niniejszej sprawie skarga T. S. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego została nadana w urzędzie pocztowym bezpośrednio na adres Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w dniu 5 maja 2015 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przy piśmie z dnia 21 maja 2015 r. (spr. VII KO/Wa 116/15) przekazał skargę właściwemu organowi.

Jak wynika ze znajdującego się w aktach sprawy zwrotnego potwierdzenia odbioru skarżący odebrał zaskarżone postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w dniu 16 kwietnia 2015 r. W związku z powyższym termin do wniesienia skargi upływał z dniem 18 maja 2015 r. (dzień 16 maja 2015 r. był sobotą, zatem upływ terminu przesunął się na poniedziałek), tj. po upływie trzydziestu dni od daty doręczenia postanowienia. Skarga w niniejszej sprawie została wysłana 5 maja 2015 r. (data stempla pocztowego), jednakże skarga ta została nadana bezpośrednio na adres Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, a nie za pośrednictwem organu, stosownie do treści art. 54 § 1 p.p.s.a. Z tego też powodu Sąd skargę T. S. przesłał do [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w dniu 21 maja 2015 r. (data nadania przesyłki) i tę datę należało uznać za datę wniesienia skargi.

W tym miejscu wskazać bowiem trzeba, że skargę można było wnosić za pośrednictwem sadu administracyjnego jedynie w okresie od dnia 1 stycznia 2004 r. do dnia 31 grudnia 2005 r. z mocy szczególnego przepisu - art. 98 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o ustroju sądów administracyjnych i ustawę Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz.1271). Termin do wniesienia skargi był wówczas zachowany nie tylko w sytuacji złożenia jej w organie, lub nadania za pośrednictwem poczty na adres organu, ale także w chwili złożenia w wojewódzkim sadzie administracyjnym, lub nadania w urzędach pocztowych na adres sądu. Od 1 stycznia 2006 r. zgodnie z zasadą wnoszenia skargi za pośrednictwem organu administracji publicznej, w przypadku wniesienia skargi bezpośrednio do sądu administracyjnego lub też za pośrednictwem organu administracji publicznej innego niż ten, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi, sąd ten powinien ją przekazać właściwemu organowi administracji publicznej.

O zachowaniu terminu do wniesienia skargi decyduje wówczas data nadania skargi przez sąd pod adresem właściwego organu administracji publicznej. Stanowisko to jest ugruntowane w orzecznictwie sądów administracyjnych (np. VII SA/Wa 595/07, VII SA/Wa 1890/07,I SA/Wa 1574/10, II SA/Bk 131/06). Z tego powodu za datę nadania skargi należało uznać datę 21 maja 2015 r., co przesądza o uchybieniu przez stronę terminu określonego w art. 53 § 1 p.p.s.a.

Zaskarżone postanowienie zawierało prawidłowe pouczenie o sposobie i terminie zaskarżenia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie za pośrednictwem Wojewody [...] i zostało skutecznie doręczone stronie skarżącej.

Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 8 grudnia 2015 r., dokument z 2 grudnia 2015 r., dokument z 25 sierpnia 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.