Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 11 maja 2017 r., sygn. akt VII SA/Wa 1557/16

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Maria Tarnowska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 11 maja 2017 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi T. S. na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] kwietnia 2016 r. znak: [...] w przedmiocie uchylenia postanowienia i umorzenia postępowania organu pierwszej instancji postanawia odrzucić skargę.

Uzasadnienie

T. S. ("skarżący") w dniu 1 czerwca 2016 r. nadał do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę z dnia 24 maja 2016 r. na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] kwietnia 2016 r. znak: [...], w przedmiocie uchylenia postanowienia i umorzenia postępowania organu pierwszej instancji.

Pismem z dnia 27 maja 2016 r., dołączonym do powyższej skargi, skarżący wniósł o przywrócenie terminu do wniesienia skargi. W jego uzasadnieniu wskazał, że w ostatnim dniu terminu, tj. w dniu 25 maja 2016 r. stawił się o godz. 23:20 przed Urzędem Pocztowym w R. we W,, czynnym całą dobę. Skarżący wskazał, że o zamknięciu w tym dniu Urzędu Pocztowego o godz. 22:00 dowiedział się z informacji, wywieszonej na drzwiach. Na dowód ww. okoliczności skarżący dołączył do wniosku zdjęcia. W ocenie skarżącego, gdyby Urząd Pocztowy czynny był całą dobę, skarżący mógłby nadać skargę w terminie.

Postanowieniem z dnia 16 marca 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił skarżącemu przywrócenia terminu do wniesienia skargi. Na powyższe postanowienie skarżący nie wniósł zażalenia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 53 § 1 i art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r., poz. 718 z późn. zm., "P.p.s.a."), skargę wnosi się do sądu administracyjnego w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie, za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi.

Jak wynika z akt sprawy, decyzja Ministra Infrastruktury i Budownictwa została skarżącemu doręczona w dniu 25 kwietnia 2016 r. Trzydziestodniowy termin na wniesienie skargi do sądu upłynął w dniu 25 maja 2016 r.

Skarżący nadał skargę w dniu 1 czerwca 2016 r.

Postanowieniem z dnia 16 marca 2017 r. Sąd odmówił skarżącemu przywrócenia terminu do wniesienia skargi. Skarżący nie złożył zażalenia na ww. postanowienie.

W związku z tym, skarżący wniósł skargę z uchybieniem terminu do jej wniesienia – skarżący odebrał przesyłkę zawierającą zaskarżoną decyzję w dniu 25 kwietnia 2016 r., trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi upłynął bezskutecznie w dniu 25 maja 2016 r., natomiast skarżący nadał skargę w dniu 1 czerwca 2016 r.

Mając powyższe na względzie, Sąd, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 16 marca 2017 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.