Uzasadnienie
Zgodnie z art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), sąd odrzuca skargę, gdy pomimo wezwania nie został od niej uiszczony należny wpis.
Natomiast zgodnie z art. 85 ww. ustawy czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna.
Zarządzeniem z dnia 2 września 2015 r. wezwano stronę skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 100 zł, w terminie 7 dni, od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi.
Powyższe zarządzenie skarżący odebrał w dniu 8 września 2015 r. (dowód: zpo k.11 - wtorek), zatem termin do uiszczenia wpisu sądowego upływał dla skarżącego w dniu 15 września 2015 r.
Z akt sprawy wynika, że wpis uiszczono w dniu 15 października 2015 r., zatem z uchybieniem terminu.
Wyjaśnić w tym miejscu należy, że siedmiodniowy termin do uzupełnienia braków formalnych skargi jest terminem ustawowym i Sąd nie ma możliwości rozpoznania skargi w sytuacji, gdy strona uchybiła terminowi do dokonania czynności. Uiszczenie wpisu z uchybieniem terminu skutkuje zatem odrzuceniem wniesionej do sądu administracyjnego skargi.
Nadmienić należy że postanowieniem z 5 listopada 2015 r. Sąd odmówił skarżącemu przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu sądowego.
W związku z powyższym, z uwagi na uchybienie terminu, zgodnie z art. 85 p.p.s.a., czynność ta jest bezskuteczna. Dlatego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w oparciu o art. 220 § 1 i § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzekł jak w pkt I sentencji postanowienia.
O zwrocie wpisu orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 ww. ustawy.