Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 15 kwietnia 2015 r., sygn. akt VII SA/Wa 170/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
sędzia WSA Mirosława Kowalska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 15 kwietnia 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi kasacyjnej J. W. w sprawie ze skargi W. W. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowalnego z dnia [...] listopada 2013 r., znak: [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 czerwca 2014 r., sygn. akt VII SA/Wa 170/14

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 11 czerwca 2014 r., orzekając w sprawie ze skargi W. W. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowalnego z dnia [...] listopada 2013 r., znak: [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji- uchylił zaskarżoną decyzję.

Pismem z dnia 31 października 2014 r. pełnomocnik J. W. złożyła Wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 czerwca 2014 r. sygn. akt 170/14 wraz ze skargą kasacyjną.

Postanowieniem z dnia 2 grudnia 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny przewrócił J. W. termin do wniesienia skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 czerwca 2014 r. sygn. akt 170/14.

Na mocy zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z dnia 6 lutego 2015 r., wezwano skarżącego kasacyjnie, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi, do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w wysokości 100 zł.

Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru przesyłki, zawierającej odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu wynika, że została ona doręczona pełnomocnikowi skarżącego kasacyjnie w dniu 13 lutego 2015 r. (k. 226).

Z informacji uzyskanej z Oddziału Finansowo-Budżetowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, sporządzonej według stanu do 24 marca 2015 r. (k. 235) wynika, że w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych nie zidentyfikowano wpłaty wpisu sądowego od skargi kasacyjnej do niniejszej sprawy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 178 w związku z art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.) – dalej "p.p.s.a", Wojewódzki Sąd Administracyjny dokonuje wstępnej kontroli skargi kasacyjnej. Kontrola ta obejmuje zbadanie zachowania terminu do wniesienia skargi kasacyjnej, jej dopuszczalność oraz dochowanie wymogów formalnych.

Skarga kasacyjna której braki, pomimo wezwania, nie zostały uzupełnione podlega odrzuceniu zgodnie z art. 178 p.p.s.a.

Stosownie zaś do z art. 230 § 1 i § 2 p.p.s.a., od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest skarga kasacyjna. Skarga kasacyjna, od której, pomimo wezwania, nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu zgodnie z art. 220 § 3 p.p.s.a.

Z akt sądowych sprawy wynika, iż zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej, zawierało prawidłowe pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie. Powyższe wezwanie i zarządzenie zostały skutecznie doręczone pełnomocnikowi skarżącego kasacyjnie w dniu 13 lutego 2015 r. - na adres do doręczeń wskazany w skardze. Siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu rozpoczął bieg następnego dnia po doręczeniu wezwania, tj. 14 lutego 2015 r. Termin ten upłynął z dniem 20 lutego 2015 r. (piątek) - zgodnie z zasadami obliczania terminów, określonymi w art. 83 § 1 i § 2 p.p.s.a. Do dnia 20 lutego 2015 r. skarżący kasacyjnie powinien zatem uiścić wpis sądowy od skargi kasacyjnej.

Skoro zatem z dokumentów księgowych Sądu wynika, że do dnia 24 marca 2015 r. nie odnotowano wpływu wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w niniejszej sprawie, to skarżący nie uiścił go w wyznaczonym terminie. Skarga kasacyjna nie została więc opłacona, podlega zatem odrzuceniu.

W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 178 w związku z art. 220 § 3 p.p.s.a., Sąd postanowił odrzucić skargę kasacyjną

Pod tą sygnaturą także: dokument z 4 lutego 2015 r., dokument z 2 grudnia 2014 r., dokument z 25 września 2014 r., dokument z 11 czerwca 2014 r., dokument z 24 marca 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.