Uzasadnienie
B. T. – N., pismem z dnia [...] lipca 2014 r., wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] czerwca 2014 r., znak: [...] w przedmiocie umorzenia postępowania organu I instancji.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 6 października 2014 r. wezwano skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na w/w decyzję w kwocie 200 zł (słownie: dwieście złotych), w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi.
W odpowiedzi na zarządzenie skarżąca wniosła o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.
Zarządzeniem z dnia 31 grudnia 2014 r. starszy referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zarządził wniosek skarżącej o przyznanie prawa pomocy pozostawić bez rozpoznania.
Postanowieniem z dnia 5 marca 2015 r. Sąd postanowił wniosek skarżącej o przyznanie prawa pomocy pozostawić bez rozpoznania.
Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 17 lipca 2015 r. sygn. akt II OZ 376/15 oddalił zażalenie skarżącej na postanowienie Sądu z dnia 5 marca 2015 r.
Zarządzeniem z dnia 31 lipca 2015 r. skarżąca została wezwana do wykonania zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 6 października 2014 r. w przedmiocie wezwania do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 200 złotych - w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi.
Wezwanie do wykonania powyższego zarządzenia do uiszczenia wpisu zostało doręczone skarżącej w dniu 28 sierpnia 2015 r., w trybie art. 73 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), zwanej dalej p.p.s.a., co wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru znajdującego się w aktach sprawy (karta 125). Przesyłka zawierająca ww. wezwanie została dwukrotnie awizowana – w dniu 14 i 24 sierpnia 2015 r., a zwrócona, jako niepodjęta w terminie – w dniu 1 września 2015 r. Zgodnie zaś z treścią art. 73 § 4 k.p.a., doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu awizowania, tj. w dniu 28 sierpnia 2015 r. Tym samym termin do uiszczenia wpisu upłynął w dniu 4 września 2015 r.
Po sprawdzeniu w dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych ustalono, że do dnia 29 września 2015 r. wpis sądowy w niniejszej sprawie nie został uiszczony.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
W sytuacji zgłoszenia przez stronę wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych w terminie wynikającym z zarządzenia przewodniczącego wzywającego do uiszczenia wpisu przerwany zostaje bieg tego terminu. Jednocześnie sąd zobligowany jest do rozpoznania wniosku strony w przedmiocie prawa pomocy. Postępowanie to kończy się wydaniem postanowienia podlegającego - w razie odmowy - zaskarżeniu zażaleniem (art. 260 p.p.s.a.). W chwili ustawowo oznaczonej (art. 168 § 1 p.p.s.a.) postanowienie takie staje się prawomocne i od tej chwili wiąże m.in. sąd, który je wydał (art. 170 p.p.s.a.). Jako orzeczenie nie rozstrzygające o istocie sprawy nie korzysta z powagi rzeczy osądzonej, jednakże ma pełny przymiot prawomocności, inaczej - wiążącą moc skonkretyzowanej i zindywidualizowanej przez sąd normy prawnej. Z mocy tej wypływa obowiązek strony uiszczenia wymaganego wpisu i faktu tego nie zmienia obowiązek ponownego wezwania jej do uiszczenia opłaty - ze wskazaniem kwoty oraz skutków jej nieuiszczenia.
W związku z powyższym po bezskutecznym upływie 7 – dniowego terminu do uiszczenia wpisu od skargi określonego w zarządzeniu przewodniczącego wydanym po postanowieniu w przedmiocie prawa pomocy, sąd obowiązany jest odrzucić skargę na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. Zgodnie z tym przepisem skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlegają odrzuceniu przez sąd.
Wobec prawomocnego postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 lipca 2015 r. sygn. akt II OZ 376/15 oddalającego zażalenie skarżącej na postanowienie Sądu z dnia 5 marca 2015 r. - ponownie wezwano skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi. Z akt sprawy wynika, że wezwanie do wykonania zarządzenia do uiszczenia wpisu zostało doręczone skarżącej w dniu 28 sierpnia 2015 r., w trybie art. 73 § 4 p.p.s.a., co wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru znajdującego się w aktach sprawy (karta 125), a zatem termin do dokonania powyższej czynności upłynął w dniu 4 września 2015 r. Po sprawdzeniu w dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych ustalono, że do dnia 29 września 2015 r. wpis sądowy w niniejszej sprawie nie został uiszczony.
Powyższe skutkowało stwierdzeniem, że skarżąca nie zastosowała się do wezwania Sądu i nie uiściła w terminie należnej kwoty wpisu sądowego.
Z powyższych względów, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., postanowił jak w sentencji.