Uzasadnienie
S. P. (zwany dalej skarżącym) wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, za pośrednictwem organu, skargę na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] czerwca 2015 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.
Zarządzeniem Przewodniczącej Wydziału z dnia 4 stycznia 2016 r. skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu od powyższej skargi w kwocie 200 zł, w terminie 7 dni pod rygorem jej odrzucenia.
Powyższe zarządzenie doręczone zostało skarżącemu w dniu 29 stycznia 2016 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru k-17 akt sądowych).
W dniu 4 lutego 2016 r. skarżący wniósł zażalenie na powyższe postanowienie, które postanowieniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 lutego 2016 r. sygn. akt II OZ 176/16 zostało oddalone.
Następnie zarządzeniem z dnia 10 marca 2016 r. skarżący został wezwany do wykonania zarządzenia z dnia 4 stycznia 2016 r. wzywającego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi. Powyższe zarządzenie zostało doręczone skarżącemu w dniu 1 kwietnia 2016 r.
Skarżący w dniu 14 marca 2016 r. złożył wniosek o przyznanie prawa pomocy poprzez zwolnienie od kosztów sądowych. Postanowieniem referendarza sądowego z dnia 5 lipca 2016 r. odmówiono skarżącemu przyznania prawa pomocy. Następnie po rozpoznaniu sprzeciwu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 24 sierpnia 2016 r. utrzymał w mocy postanowienie referendarza sądowego.
W związku z prawomocnym zakończeniem postępowania w przedmiocie prawa pomocy, zarządzeniem z dnia 5 października 2016 r. wezwano skarżącego do wykonania zarządzenia z dnia 4 stycznia 2016 r. wzywającego do uiszczenia wpisu sądowego.
Powyższe zarządzenie zostało doręczone skarżącemu w dniu 24 października 2016 r., a zatem termin do uiszczenia wpisu sądowego upływał wraz z dniem 31 października 2016 r.
Skarżący nie uiścił należnego wpisu od skargi, o czym świadczy znajdująca się w aktach sprawy adnotacja pracownika Sądu (k-67v akt sądowych).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z treścią art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 718 ze zm. – dalej jako p.p.s.a.), sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata.
Stosownie natomiast do art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.
W niniejszej sprawie, co wskazano wcześniej, wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego skarżący otrzymał w dniu 24 października 2016 r., a zatem termin do dokonania tej czynności upłynął w dniu 31 października 2016 r. Skarżący w przepisanym terminie wpisu nie uiścił.
Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji.