Uzasadnienie
Skarżący wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lipca 2017 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w postępowaniu wznowieniowym.
Zgodnie z zarządzeniem Przewodniczącej Wydziału z dnia 29 września 2017 r. wezwano skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 200 zł, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi.
Skarżący po otrzymaniu wezwania do uiszczenia wpisu sądowego od skargi zwrócił się do Sądu o przyznanie prawa pomocy.
Zarządzeniem referendarza sądowego z dnia 13 grudnia 2017 r. pozostawiono bez rozpoznania wniosek skarżącego o przyznanie prawa pomocy.
Po rozpoznaniu sprzeciwu, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowienie z dnia 12 stycznia 2018 r. utrzymał w mocy zaskarżone zarządzenie.
Następnie zgodnie z zarządzeniem Przewodniczącej Wydziału z dnia 12 stycznia 2018 r. wezwano skarżącego do wykonania zarządzenia z dnia 29 września 2017 r. w przedmiocie uiszczenia wpisu sądowego od skargi.
Z akt sprawy wynika, że ww. wezwanie doręczono skarżącemu w dniu 23 stycznia 2018 r. Ostatni dzień terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi przypadł więc na dzień 30 stycznia 2018 r. Skarżący wpis sądowy uiścił dopiero w dniu 7 lutego 2018 r., a więc po terminie wskazanym przez Sąd.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
W myśl art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017, poz. 1369 ze zm.) sąd nie podejmuje żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez Sąd na podstawie art. 220 § 3 w/w ustawy.
W niniejszej sprawie skarżący co prawda uiścił wpis sądowy, jednakże po terminie, zatem skargę należało odrzucić.
Termin siedmiodniowy jest terminem ustawowym, który nie może być skracany, ani przedłużany. Mając na uwadze, że czynność strony skarżącej, od której zależała skuteczność skargi nie została wykonana w terminie, stwierdzić należy, iż skarga wniesiona została bez dopełnienia wymaganego przez prawo warunku, nie można zatem było nadać dalszego biegu sprawie, skarga zaś podlega odrzuceniu.
W związku z powyższym, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. skargę odrzucono. O zwrocie wpisu postanowiono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 w/w ustawy.