Uzasadnienie
W dniu 6 października 2015 r. (data stempla urzędu pocztowego) skarżący T. S. nadesłał pismo, w którym poprosił o informację o sprawie toczącej się z jego skargi. Zarządzeniem z dnia 12 października 2015 r. poinformowano skarżącego, że skarga została oddalona.
Kolejnym pismem z dnia 2 listopada 2015 r. skarżący wniósł o nadesłanie wyroku, uzasadnienia i pouczenia. Zarządzeniem z dnia 16 listopada 2015 r. poinformowano skarżącego, że uzasadnienie nie zostało sporządzone, ponieważ nie został złożony wniosek o jego sporządzenie, a także, że pouczenie otrzymał wraz z zawiadomieniem o rozprawie. Ponadto skarżącego pouczono o konieczności uiszczenia opłaty za odpis lub kserokopię wyroku wraz z podaniem jej wysokości.
7 stycznia 2016 r. (data stempla urzędu pocztowego) skarżący T. S. złożył pismo, potraktowane jako wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku z dnia 14 maja 2015 r. w sprawie o sygn. akt VII SA/Wa 2279/14 i doręczenie go wraz z odpisem wyroku i pouczeniem.
Niniejsza sprawa była wyznaczona na rozprawę w dniu 14 maja 2015 r. i tego dnia nastąpiło ogłoszenie wyroku, którym oddalono skargę.
Skarżący otrzymał zawiadomienie o rozprawie, zawierające pouczenie m.in. o treści art. 140 § 2 i art. 141 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270, dalej: p.p.s.a.) – pismo k. 34, potwierdzenie odbioru k. 36.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Stosownie do art. 141 § 2 p.p.s.a. w sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku.
W niniejszej sprawie wyrok zapadł w dniu 14 maja 2015 r., zatem termin do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku upływał z dniem 21 maja 2015 r. Wniosek skarżącego został złożony w dniu 7 stycznia 2016 r., a zatem po upływie ustawowego terminu. Jednocześnie stwierdzić należy, że nawet przyjęcie, iż pierwsze z pism skarżącego stanowiło wniosek o sporządzenie uzasadnienia, nie zmienia sytuacji skarżącego – pierwsze pismo zostało nadane 6 października 2015 r., zatem również po terminie do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia.
Zgodnie z art. 141 § 3 p.p.s.a., odmowa sporządzenia uzasadnienia wyroku następuje postanowieniem wydanym na posiedzeniu niejawnym.
Uwzględniając powyższe, na podstawie art. 141 § 2 i 3 p.p.s.a. Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia.