Uzasadnienie
W dniu 26 sierpnia 2015 r. (data wpływu do organu) A. B., W. B., W. B. i E. L. wnieśli bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia [...] lipca 2015 r., znak: [...].
W okolicznościach niniejszej sprawy podkreślenia wymaga, że art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270, dalej: p.p.s.a.) ustanawia wymóg wniesienia skargi do sądu administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi. W przypadku złożenia przez stronę skargi bezpośrednio do sądu administracyjnego, sąd ten powinien przesłać ją właściwemu organowi administracji publicznej celem nadania biegu. W tej sytuacji o zachowaniu trzydziestodniowego terminu do wniesienia skargi decyduje data nadania skargi przez sąd na adres właściwego organu administracji publicznej (por. postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego: z dnia 12 stycznia 2009 r., sygn. akt II OSK 1918/08, z dnia 11 marca 2009 r., sygn. akt I OSK 234/09, z dnia 10 października 2007 r., sygn. akt II OSK 1433/07). o
Zaskarżona decyzja została doręczona skarżącym A. B., W. B. i W. B. w dniu 31 lipca 2015 r. zatem termin do wniesienia skargi, stosownie do art. 53 § 1 p.p.s.a., upływał z dniem 30 sierpnia 2015 r.
Sąd przekazał skargę organowi celem udzielenia odpowiedzi na nią w dniu 3 września 2015 r., zatem uznać należy, że została ona wniesiona po terminie.
Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a., sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia. Art. 58 § 3 p.p.s.a. stanowi, iż sąd odrzuca skargę postanowieniem. Odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym.
Z tych też przyczyn Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.