Uzasadnienie
W dniu 21 grudnia 2015 r. T. R. złożył zażalenie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 października 2015 r. w przedmiocie odmowy dopuszczenia do udziału w sprawie w charakterze uczestników postępowania następujących osób: T. R., E. R., A. P., Z. P., T. P., B. P., K. M., S. K., W. M., W. B., S. K., T. K., A. K., L. L., M. L., K. M., E. M., T. M., B. L., K. L., M. N. i A. N. Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału VII z dnia 4 stycznia 2016 r. T. R. został wezwany do uzupełnienia braków formalnych zażalenia przez złożenie 3 odpisów zażalenia, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia zażalenia. Przesyłka zawierająca ww. zarządzenie została doręczona w dniu 11 stycznia 2016r.
W dniu 18 stycznia 2016 r. T. R. złożył do akt 2 odpisy zażalenia oraz 1 egzemplarz niepodpisanego i niepoświadczonego za zgodność z oryginałem wydruku zażalenia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 178 w zw. z art. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. – Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm. – dalej: "ppsa"), wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Stosownie do art. 47 § 1 ppsa do pisma strony należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich stronom, a ponadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych. Stosownie zaś do art. 49 § 1 ppsa w zw. z art. 178 w zw. z art. 197 § 2 pps., jeżeli zażalenie nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych przewodniczący wzywa stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie siedmiu dni pod rygorem odrzucenia tego środka odwoławczego.
Wobec doręczenia T. R. wezwania do usunięcia braków formalnych zażalenia w dniu 11 stycznia 2016 r., siedmiodniowy termin do wykonania wezwania zakończył swój bieg w dniu 18 stycznia 2016 r. W zakreślonym terminie T. R. wykonał zarządzenie jedynie częściowo, a mianowicie przesłał 2 odpisy zażalenia, natomiast jeden z wydruków nie został podpisany ani poświadczony za zgodność z oryginałem, wobec czego nie można uznać go za odpis i nie podlega doręczeniu innym stronom lub uczestnikom postępowania. Wyjaśnić należy, że nieuzupełnieniem braków formalnych pisma jest nie tylko niewykonanie wezwania, ale także jego nieprawidłowe, czy niepełne wykonanie. Brak odpowiedniej liczby odpisów zażalenia uniemożliwia nadanie mu dalszego biegu.
Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie z art. 178 w zw. z art. 197 § 2 orzekł jak w postanowieniu. O zwrocie wpisu Sąd postanowił na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 powołanej ustawy.