Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 4 lutego 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji. Postanowienie to doręczono skarżącemu – M. I. w dniu 23 lutego 2015 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru – k. 81 akt sądowych). Skarżąca – I. I. nie podjęła doręczonej prawidłowo przesyłki w terminie, stąd uznano ją z doręczoną z dniem 23 lutego 2015 r. (k. 72 akt sądowych).
W dniu 5 marca 2015 r. (data stempla pocztowego – k. 80 akt sądowych) skarżący – I. i M. I. wnieśli zażalenie na ww. postanowienie z dnia 4 lutego 2015 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 178 w zw. z art. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.), wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie. Stosownie do dyspozycji art. 194 § 2 ww. ustawy zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia.
Odpis postanowienia z dnia 4 lutego 2015 r. został doręczony skarżącym w dniu 23 lutego 2015 r. Od powyższego postanowienia skarżący mogli wnieść zażalenie w terminie 7 dni, czyli siódmy dzień upływał w dniu 2 marca 2015 r.
Natomiast zażalenie na powyższe postanowienie skarżący nadali w Urzędzie Pocztowym z uchybieniem terminu, bowiem w dniu 5 marca 2015 r.
Jak stanowi art. 232 § 1 pkt 1 powołanej ustawy Sąd z urzędu zwraca stronie cały uiszczony wpis od pisma odrzuconego lub cofniętego. W związku z odrzuceniem zażalenia Sąd postanowił o zwrocie uiszczonej z tego tytułu kwoty 100 zł.
Z tego też względu, na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł jak w punkcie pierwszym sentencji postanowienia. O zwrocie wpisu postanowiono w oparciu o art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a.