Uzasadnienie
D. W., M. W., J. W. i M. W. wnieśli w dniu 28 października 2014 r. (data stempla urzędu pocztowego) skargę na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] września 2014 r., znak: [...] w przedmiocie odmowy uzupełnienia postanowienia.
Postanowieniem z dnia 16 kwietnia 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu wniosku D. W. i M. W., odmówił wyłączenia sędziego Elżbiety Zielińskiej – Śpiewak od rozpoznania niniejszej sprawy.
Zażalenie na to postanowienie wnieśli D. W., M. W., J. W. i M. W. Skarżącym D. W. i M. W. odmówiono prawomocnie przyznania prawa pomocy przez zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata (postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 września 2015 r., sygn. akt II OZ 892/15), w związku z czym zarządzeniem Przewodniczącej Wydziału VII z dnia 15 października 2015 r. wezwano wszystkich skarżących solidarnie do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia na postanowienie z dnia 16 kwietnia 2015 r. w kwocie 100 zł.
Wszyscy skarżący wnieśli zażalenie na to zarządzenie. Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 9 grudnia 2015 r., sygn. akt II OZ 1251/15 oddalił zażalenie.
Zarządzeniem Przewodniczącej Wydziału VII z dnia 11 stycznia 2016 r. wezwano skarżących solidarnie do wykonania zarządzenia z dnia 15 października 2015 r. Wezwania z pouczeniem o sposobie wykonania i konsekwencjach niewykonania wszyscy skarżący odebrali dnia 8 lutego 2016 r., zatem termin do uiszczenia wpisu upłynął z dniem 15 lutego 2016 r.
W terminie do uiszczenia wpisu D. W. i M. W. wnieśli zażalenie na zarządzenie z dnia 11 stycznia 2016 r., które pozostawiono w aktach bez nadawania mu biegu z powodu jego niedopuszczalności, oraz ponowny wniosek o przyznanie prawa pomocy poprzez zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata.
Z informacji uzyskanej z Oddziału Finansowo – Budżetowego wynika, że do dnia 26 lutego 2016 r. skarżący nie uiścili wpisu sądowego od zażalenia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Stosownie do treści art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270), skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.
Skarżący mimo dokonania wezwania, opatrzonego stosownym pouczeniem, nie uiścili wpisu od zażalenia w zakreślonym terminie.
Złożenie nowego wniosku o przyznanie prawa pomocy nie tamuje postępowania w sprawie, bowiem poprzedni wniosek skarżących został rozpoznany merytorycznie i postanowienie w przedmiocie odmowy przyznania prawa pomocy w zakresie całkowitym jest prawomocne.
Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak w sentencji.