Uzasadnienie
Strona skarżąca – I. Spółka z o.o. z siedzibą w W. wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję [....] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowalnego z dnia [....] listopada 2017 r. nr [....] w przedmiocie nakazu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.
W skardze strona skarżąca wniosła o przyznanie prawa pomocy.
Zarządzeniem z dnia 26 marca 2018 r. starszy referendarz sądowy pozostawił bez rozpoznania wniosek strony skarżącej o przyznanie prawa pomocy.
Postanowieniem z dnia 28 maja 2018 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu sprzeciwu strony skarżącej, utrzymał w mocy zarządzenie z dnia 26 marca 2018 r.
Prawomocnym postanowieniem z dnia 14 czerwca 2018 r. starszy referendarz sądowy odmówił stronie skarżącej przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych i ustanowienia pełnomocnika z urzędu. Odpis postanowienia został doręczony stronie skarżącej w dniu 13 lipca 2018 r. (karta 101).
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 8 sierpnia 2018 r. wezwano stronę skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na ww. decyzję w kwocie 500 zł, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis zarządzenia został doręczony skarżącej w dniu 3 września 2018 r. (karta 117). Zatem termin do dokonania powyższej czynności upłynął w dniu 10 września 2018 r.
Po sprawdzeniu w dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych ustalono, że do dnia 26 września 2018 r. wpis sądowy w niniejszej sprawie nie został uiszczony.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Stosownie do treści art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r., poz. 1302), dalej p.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Ponadto, z art. 220 § 3 p.p.s.a. wynika, że skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlegają odrzuceniu przez sąd.
Wobec prawomocnego postanowienia z dnia 14 czerwca 2018 r. zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 8 sierpnia 2018 r. wezwano stronę skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na ww. decyzję w kwocie 500 zł, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis zarządzenia został doręczony stronie skarżącej w dniu 3 września 2018 r. (karta 117). Zatem termin do dokonania powyższej czynności upłynął w dniu 10 września 2018 r.
Po sprawdzeniu w dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych ustalono, że do dnia 26 września 2018 r. wpis sądowy w niniejszej sprawie nie został uiszczony.
Stwierdzić zatem należy, że strona skarżąca nie zastosowała się do wezwania Sądu i nie uiściła w terminie należnej kwoty wpisu sądowego.
Z powyższych względów, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., odrzucił skargę.