Uzasadnienie
Skarżący – E. K. i Z. K., pismem z dnia [...] lutego 2014 r., wnieśli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] uchylającą w całości decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w O. z dnia [....] listopada 2013 r. nr [....] umarzającą postępowanie administracyjne prowadzone w ramach nadzoru budowalnego w sprawie ogrodzenia z płyt polistyrenowych usytuowanego na działce nr ew. [...] obr. [...] położonej przy ul. R. w J. – i odmawiającą wydania nakazu rozbiórki ogrodzenia.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 10 marca 2014 r. wezwano skarżących solidarnie do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na w/w decyzję w kwocie 500 zł (słownie: pięćset złotych), oraz do usunięcia braków formalnych skargi poprzez nadesłanie odpisu skargi poświadczonego za zgodność z oryginałem, w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis zarządzenia został doręczony każdemu ze skarżących w dniu 18 marca 2014 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru w aktach sprawy k. 19 i k. 20).
W odpowiedzi na zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu skarżący wnieśli o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.
Postanowieniem z dnia 16 maja 2014 r. referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odmówił skarżącym przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.
W dniu 28 maja 2014 r. skarżący, w ustawowym terminie, złożyli do tut. Sądu sprzeciw od postanowienia z dnia 16 maja 2014 r.
Postanowieniem z dnia 23 lipca 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił skarżącym przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych. Odpis postanowienia został doręczony każdemu ze skarżących w dniu 29 lipca 2014 r. (k. 69 i 70).
Zarządzeniem z dnia 25 sierpnia 2014 r. skarżący zostali wezwani do wykonania zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 10 marca 2014 r. w przedmiocie wezwania do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 500 złotych - w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi.
Wezwanie do uiszczenia wpisu zostało doręczone skarżącemu – Z. K., działającemu w imieniu własnym oraz żony, w dniu 1 września 2014 r., co wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru znajdującego się w aktach sprawy (karta 73), a zatem termin do dokonania powyższej czynności upłynął w dniu 8 września 2014 r.
Po sprawdzeniu w dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych ustalono, że do dnia 18 września 2014 r. wpis sądowy w niniejszej sprawie nie został uiszczony.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), zwanej dalej p.p.s.a. skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlegają odrzuceniu przez sąd.
Jak wynika z akt sprawy postanowieniem z dnia 23 lipca 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił skarżącym przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych. Skarżący w związku z powyższym zostali wezwani zarządzeniem z dnia 25 sierpnia 2014 r. do uiszczenia wpisu od skargi. Wezwanie do uiszczenia wpisu zostało doręczone skarżącemu – Z. K., działającemu w imieniu własnym oraz żony, w dniu 1 września 2014 r., co wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru znajdującego się w aktach sprawy (karta 73), a zatem termin do dokonania powyższej czynności upłynął w dniu 8 września 2014 r. Skarżący nie zastosowali się do wezwania Sądu i nie uiścili w terminie należnej kwoty wpisu sądowego.
Z powyższych względów, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., orzeczono jak w sentencji postanowienia.