Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 12 października 2016 r., sygn. akt VII SA/Wa 729/16

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
sędzia WSA Joanna Gierak-Podsiadły przewodniczący, sprawozdawca
Rozpoznanie
w dniu 12 października 2016 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi J. B. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie wniesienia sprzeciwu wobec zgłoszenia robót budowlanych

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Skarżący – J. B., pismem z dnia [....] marca 2016 r., wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Wojewody [....] z dnia [....] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie wniesienia sprzeciwu wobec zgłoszenia robót budowlanych. W skardze zawarł wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.

Postanowieniem z dnia 22 czerwca 2016 r. starszy referendarz sądowy odmówił skarżącemu przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie prawomocnym postanowieniem z dnia 26 lipca 2016 r., po rozpoznaniu sprzeciwu skarżącego, utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie z dnia 22 czerwca 2016 r.

Skarżący, pismem z dnia 9 sierpnia 2016 r., cofnął skargę wniesioną w niniejszej sprawie.

Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 31 sierpnia 2016 r. wezwano skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na zaskarżoną decyzję w kwocie 500 zł (słownie: pięćset złotych), w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu został doręczony skarżącemu w dniu 6 września 2016 r., co wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru znajdującego się w aktach sprawy (karta 90), zatem termin do dokonania powyższej czynności upłynął w dniu 13 września 2016 r. (wtorek).

Po sprawdzeniu w dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych ustalono, że do dnia 27 września 2016 r. wpis sądowy w niniejszej sprawie nie został uiszczony.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Stosownie do treści art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r., poz. 718), dalej p.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Ponadto z art. 220 § 3 p.p.s.a. wynika, że skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlegają odrzuceniu przez sąd.

Wobec prawomocnego postanowienia z dnia 26 lipca 2016 r. utrzymującego postanowienie z dnia 22 czerwca 2016 r. odmawiające skarżącemu przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych - wezwano skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi. Z akt sprawy wynika, że odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu został doręczony skarżącemu w dniu 6 września 2016 r., co wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru znajdującego się w aktach sprawy (karta 90), zatem termin do dokonania powyższej czynności upłynął w dniu 13 września 2016 r. (wtorek).

Po sprawdzeniu w dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych ustalono, że do dnia 27 września 2016 r. wpis sądowy w niniejszej sprawie nie został uiszczony.

Powyższe skutkowało stwierdzeniem, że skarżący nie zastosował się do wezwania Sądu i nie uiścił w terminie należnej kwoty wpisu sądowego.

Odnosząc się natomiast do cofnięcia skargi przez skarżącego, wskazać należy, że przesłanki niedopuszczalności skargi, o których mowa w art. 58 § 1 p.p.s.a. mają pierwszeństwo przed okolicznościami warunkującymi umorzenie postępowania sądowego. Obok tych przesłanek, do warunków skutecznego złożenia skargi do sądu administracyjnego zalicza się - stosownie do treści art. 230 § 1 i 2 p.p.s.a. - uiszczenie wpisu od skargi. W razie bowiem niedopuszczalności skargi postępowanie sądowe w ogóle nie może się toczyć, nie może więc zostać także umorzone (zob. postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 27 czerwca 2008 r. sygn. akt II OSK 923/08 lex nr 527696).

Z powyższych względów, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowił, jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 26 lipca 2016 r., dokument z 22 czerwca 2016 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.