Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 14 września 2010 r., sygn. akt VII SA/Wa 91/10

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący Sędzia WSA – Jolanta Augustyniak – Pęczkowska
Rozpoznanie
w dniu 14 września 2010r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi J. M. na uchwałę Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa z dnia [...] listopada 2009r., Nr [...] w przedmiocie skreślenia z listy członków izby

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić wniosek J. M. o przywrócenie terminu do sporządzenia uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 kwietnia 2010r.

Uzasadnienie

Pismem, nadanym w dniu 9 sierpnia 2010 r. (data stempla pocztowego na kopercie), J. M. złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wniosek o "przywrócenie terminu do wyroku z dnia 20 kwietnia 2010r".

Sąd potraktował powyższe pismo jako wniosek o przywrócenie terminu do sporządzenia uzasadnienia ww. wyroku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z przepisem art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.), jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Postanowienie o przywróceniu terminu albo odmowie jego przywrócenia może być wydane na posiedzeniu niejawnym.

Stosownie do treści art. 87 § 1 cytowanej ustawy, pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu (§ 2). Wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (§ 3).

Oznacza to, że sąd może przywrócić termin jedynie pod warunkiem prawidłowego wniesienia prośby o jego przywrócenie w ciągu siedmiu dni od ustania przyczyny uchybienia terminu z równoczesnym dopełnieniem czynności, dla której termin był określony oraz uprawdopodobnienia przez wnioskodawcę braku winy w uchybieniu terminu.

Natomiast spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek o przywrócenie terminu sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym, stosownie do art. 88 cytowanej ustawy.

Z brzmienia wyżej przytoczonych przepisów wynika, iż warunkiem dopuszczalności merytorycznego rozpoznania przez sąd wniosku o przywrócenie terminu, jest złożenie go w terminie 7 dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu.

W związku z powyższym, w pierwszej kolejności Sąd zobowiązany jest zbadać, czy wniosek o przywrócenie terminu został złożony w terminie, zakreślonym przez ustawodawcę w art. 87 § 1 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Jak wynika z akt sprawy, przyczyna uchybienia terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku z dnia 20 kwietnia 2010r. ustała najpóźniej w dniu 21 lipca 2010r., kiedy to skarżący, podczas rozmowy telefonicznej z sekretariatem wydziału VII Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Warszawie, uzyskał informację o jego wydaniu.

W takiej sytuacji siedmiodniowy termin do złożenia wniosku o przywrócenie terminu upłynął z dniem 28 lipca 2010r. Tymczasem przedmiotowy wniosek skarżący wniósł do Sądu w dniu 9 sierpnia 2010 r. (data stempla pocztowego na kopercie). Zatem z przekroczeniem terminu, o którym mowa w art. 87 § 1 cytowanej ustawy.

Z tych względów, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 88 w zw. z art. 87 § 1 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi postanowił, jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 9 czerwca 2011 r., dokument z 27 kwietnia 2011 r., dokument z 9 marca 2011 r., dokument z 9 lutego 2011 r., dokument z 1 grudnia 2010 r., dokument z 20 kwietnia 2010 r., dokument z 15 lutego 2010 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.