Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 5

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 9 października 2007 r., sygn. akt VIII SA/Wa 529/07

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Owsińska - Gwiazda
Rozpoznanie
na posiedzeniu niejawnym w dniu 9 października 2007 r.
Sprawa
sprawy ze skargi A.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z dnia [...] czerwca 2007 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy postanawia

Sentencja

  1. 1. odrzucić skargę;
  2. 2. zwrócić skarżącemu A.K. ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie kwotę 500 zł (pięćset) złotych tytułem zwrotu uiszczonego wpisu sądowego od skargi.

Uzasadnienie

W dniu 10 września 2007 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wpłynęła skarga A.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z dnia [...] czerwca 2007 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy.

Zarządzeniem z dnia 12 września 2007 r. Sąd zobowiązał skarżącego do uzupełnienia braków formalnych skargi przez uiszczenie wpisu sądowego w kwocie 500 złotych oraz nadesłanie 4 odpisów skargi osobiście podpisanych lub poświadczonych za zgodność z oryginałem - w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi.

Powyższe wezwanie zostało prawidłowo doręczone skarżącemu w dniu 21 września 2007 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru k. 11).

Wojewódzki Sad Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Stosownie do treści art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz.1270 ze zm.), Sąd odrzuca skargę, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie jej braków formalnych.

Natomiast zgodnie z art. 220 § 1 powołanej ustawy Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata. Skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd (art. 220 § 3 powołanej ustawy).

Jak wynika z akt sprawy skarżący został prawidłowo wezwany do uzupełnienia braków formalnych skargi poprzez uiszczenie wpisu sądowego w kwocie 500 złotych oraz nadesłanie odpisów skargi, a termin do dokonania tej czynności upłynął w dniu 28 września 2007 r.

Za datę uiszczenia wpłaty przyjmuje się datę dokonania tej wpłaty w kasie Sądu jak również na rachunek bankowy Sądu w banku lub w urzędzie pocztowym, natomiast zgodnie z art. 83 § 3 powołanej wyżej ustawy oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym lub w polskim urzędzie konsularnym jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.

Jak wynika z akt sprawy pismo wraz z żądanymi odpisami skargi zostało nadane w urzędzie pocztowym w dniu 29 września 2007 r., również w tej dacie skarżący uiścił wpis sądowy, co wynika z załączonego do akt polecenia przelewu. W związku z powyższym stwierdzić należy, iż skarżący wykonał wezwanie Sądu po upływie zakreślonego terminu.

Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności Sąd na mocy art. 58 § 1 pkt 3 w zw. z art. 220 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi postanowił jak w sentencji. O zwrocie wpisu orzeczono zgodnie z treścią art. 232 § 1 pkt 1 powołanej ustawy.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 11 kwietnia 2008 r., dokument z 13 listopada 2007 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.