Uzasadnienie
Wnioskiem z [...] września 2016 r. (data nadania formularza w urzędzie pocztowym) S. B. (skarżący) wniósł o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata.
Postanowieniem z 7 września 2016 r., sygn. akt VIII SA/Wa 591/16 starszy referendarz sądowy orzekł: w pkt 1 o umorzeniu postępowania w zakresie wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych i w pkt 2 o odmowie przyznania prawa pomocy w zakresie ustanowienia adwokata. Rozstrzygnięcie powyższe zostało doręczone skarżącemu 19 września 2016 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru k. 23 akt sądowych).
Pismem z [...] września 2016 r. (data nadania w urzędzie pocztowym) skarżący wniósł sprzeciw na powołane wyżej postanowienie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 259 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r. poz. 718, zwana dalej: p.p.s.a.), od zarządzeń i postanowień, o których mowa w art. 258 § 2 pkt 6-8, strona albo adwokat, radca prawny, doradca podatkowy lub rzecznik patentowy mogą wnieść do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego sprzeciw w terminie 7 dni od dnia doręczenia zarządzenia lub postanowienia. Sprzeciw wniesiony przez adwokata, radcę prawnego, doradcę podatkowego lub rzecznika patentowego wymaga uzasadnienia (§ 1). Sprzeciw wniesiony po terminie oraz sprzeciw, którego braki formalne nie zostały uzupełnione, a także sprzeciw wniesiony przez adwokata, radcę prawnego, doradcę podatkowego lub rzecznika patentowego, niezawierający uzasadnienia, sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym (§ 2).
W niniejszej sprawie bezsporne jest, że postanowienie w przedmiocie prawa pomocy zostało prawidłowo doręczone skarżącemu 19 września 2016 r., zatem termin do złożenia sprzeciwu upływał 26 września 2016 r. Natomiast ww. środek zaskarżenia skarżący złożył 27 września 2016 r., a więc z uchybieniem terminu do dokonania tej czynności.
Mając na uwadze powołane okoliczności, Sąd działając na podstawie art. 259 § 2 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.