Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 18 października 2013 r., sygn. akt VIII SA/Wa 990/12

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Artur Kot przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 18 października 2013 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 sierpnia 2013 r. w przedmiocie odrzucenia skargi kasacyjnej
Sprawa
w sprawie ze skargi Stowarzyszenia "[...]" z siedzibą w[...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] października 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie określenia środowiskowych uwarunkowań

Sentencja

postanawia:

  1. uchylić postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 sierpnia 2013 r. w przedmiocie odrzucenia skargi kasacyjnej Stowarzyszenia "[...]" z siedzibą w [...]

Uzasadnienie

Wyrokiem z 9 maja 2013 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Stowarzyszenia "[...]" z siedzibą w [...] (dalej: "skarżący") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z [...] października 2012 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie określenia środowiskowych uwarunkowań.

Pismem nadanym w placówce pocztowej 5 sierpnia 2013 r. skarżący wniósł skargę kasacyjną od wyżej powołanego wyroku sądu.

Postanowieniem z 20 sierpnia 2013 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę kasacyjną skarżącego. Sąd wskazał, że zaskarżony wyrok wraz z uzasadnieniem został doręczony skarżącemu 3 lipca 2013 r., natomiast skarga kasacyjna została wniesiona 5 sierpnia 2013 r. Czyli z uchybieniem terminu do jej wniesienia, który upłynął w sprawie z dniem 2 sierpnia 2013 r.

W zażaleniu na postanowienie z 20 sierpnia 2013 r. pełnomocnik skarżącego zarzucił, że Sąd w sposób błędny ustalił datę doręczenia przesyłki zawierającej odpis wyroku wraz z uzasadnieniem. Jednocześnie wyjaśnił, że powyższa korespondencja została odebrana 4 lipca 2013 r. w Urzędzie Pocztowym [...] nr [...]. Zatem termin do wniesienia skargi kasacyjnej w niniejszej sprawie nie został przekroczony.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Stosownie do treści art. 195 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012, poz. 270 ze zm.; dalej: u.p.p.s.a.), jeżeli zażalenie zarzuca nieważność postępowania lub jest oczywiście uzasadnione, wojewódzki sąd administracyjny, który wydał zaskarżone postanowienie, może na posiedzeniu niejawnym, nie przesyłając akt Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu, uchylić zaskarżone postanowienie i w miarę potrzeby sprawę rozpoznać na nowo.

Dokonując autokontroli zaskarżonego postanowienia, Sąd w wyniku przeprowadzenia dodatkowego postępowania wyjaśniającego (reklamacja przesyłki) uznał, że zażalenie jest oczywiście uzasadnione. Z pisma Poczty Polskiej S.A. wynika bowiem, że przedmiotowa przesyłka zawierająca odpis wyroku wraz z uzasadnieniem, po nieudanej próbie doręczenia 21 czerwca 2013 r. została odebrana przez adresata w placówce pocztowej 4 lipca 2013 r. Do pisma dołączono kopię potwierdzenia jej odbioru (k. 90 akt sądowych). Czyli skarżący nie uchybił terminowi do wniesienia skargi kasacyjnej.

Mając na względzie powyższe, na podstawie art. 195 § 2 u.p.p.s.a., Sąd orzekł, jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 20 sierpnia 2013 r., dokument z 9 maja 2013 r., dokument z 19 lutego 2013 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.