Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicachz 30 listopada 2009 r., sygn. akt I SA/Gl 530/09

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach
Skład
Sędzia NSA Anna Wiciak przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 30 listopada 2009 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi E. P. o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach w sprawie o sygn. I SA/Ka 1971/03 w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych w kwestii zażalenia skarżącego na zarządzenie Zastępcy Przewodniczącego Wydziału z dnia 30 czerwca 2009 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi o wznowienie postępowania p o s t a n a w i a odrzucić zażalenie. WSA/post.1 - sentencja postanowienia

Uzasadnienie

Na podstawie zarządzenia Zastępcy Przewodniczącego Wydziału z dnia 30 czerwca 2009 r. skarżący E. P. wezwany został do uiszczenia wpisu sądowego od skargi o wznowienie postępowania, zakończonego prawomocnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach w sprawie o sygn. I SA/Ka 1971/03 w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych, w kwocie [...], w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi o wznowienie postępowania.

Odpowiadając na wezwanie, skarżący złożył pismo procesowe z dnia 20 lipca 2009 r. zatytułowane "Zażalenie i prośba", które potraktowane zostało jako zażalenie na zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi o wznowienie postępowania oraz jako wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie kosztów postępowania.

Na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 17 września 2009 r. skarżący wezwany został do uzupełnienia braku formalnego zażalenia na zarządzenie Zastępcy Przewodniczącego Wydziału z dnia 30 czerwca 2009 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi o wznowienie postępowania, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia zażalenia, poprzez nadesłanie odpisu zażalenia. Poinformowano jednocześnie skarżącego o zakwalifikowaniu jego pisma z dnia 20 lipca 2009 r. jako zażalenia oraz jako wniosku o prawo pomocy.

Przy piśmie przewodnim z dnia 2 października 2009 r. skarżący nadesłał kopię zażalenia, dotyczącego sygn. akt I SA/Gl 529/09 oraz I SA/Gl 531/09. Z uwagi na powyższe, na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 27 października 2009 r. skarżący wezwany został ponownie do uzupełnienia braku formalnego zażalenia na zarządzenie Zastępcy Przewodniczącego Wydziału z dnia 30 czerwca 2009 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi o wznowienie postępowania, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia zażalenia, poprzez złożenie odpisu zażalenia. Wezwanie powyższe doręczone zostało skarżącemu w dniu 5 listopada 2009 r.

Wymagany odpis zażalenia (dotyczący niniejszej sprawy) skarżący nadesłał w dniu 13 listopada 2009 r. (data nadania pisma).

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z art. 194 § 3 in principio ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm.), zwanej dalej w skrócie: ppsa, zażalenie powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma w postępowaniu sądowym. Jednym z wymogów stawianych przez przepisy prawa takim pismom jest dołączenie do nich odpisów celem doręczenia ich stronom postępowania (art. 47 § 1 ppsa).

Zgodnie natomiast z art. 197 § 2 cytowanej ustawy, do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej.

Przepis art. 178 ppsa, mający z mocy wskazanego już wyżej art. 197 § 2 ustawy zastosowanie w odniesieniu do zażaleń stanowi z kolei, że wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

W rozpatrywanej sprawie strona skarżąca wezwana została do uzupełnienia w zakreślonym terminie braku formalnego zażalenia na zarządzenie Zastępcy Przewodniczącego Wydziału z dnia 30 czerwca 2009 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi o wznowienie postępowania poprzez złożenie jego odpisu. Strona wymagany odpis zażalenia złożyła z uchybieniem terminu, ponieważ upłynął on bezskutecznie z dniem 12 listopada 2009 r. (czwartek). Odpis zażalenia został bowiem wniesiony do Sądu dopiero w dniu następnym, tj. 13 listopada 2009 r.

Zaistniała sytuacja sprawia, że brak formalny zażalenia nie został w terminie usunięty, a zatem podlega ono odrzuceniu.

Mając powyższe na względzie Sąd, na podstawie przytoczonych przepisów i przy zastosowaniu art. 16 § 2 ppsa, orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 6 czerwca 2011 r., dokument z 31 stycznia 2011 r., dokument z 20 grudnia 2010 r., dokument z 13 września 2010 r., dokument z 19 lipca 2010 r., dokument z 6 kwietnia 2010 r., dokument z 3 marca 2010 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.