Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańskuz 20 czerwca 2023 r., sygn. akt II SA/Gd 728/22

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
Skład
Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 20 czerwca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi M.P. na postanowienie Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Gdańsku z dnia 8 lipca 2022 r., nr WOP.7722.118.2022.MJ w przedmiocie zawieszenia postępowania w sprawie obiektu budowlanego

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 22 marca 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę M. P. na postanowienie Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Gdańsku z 8 lipca 2022 r. w przedmiocie zawieszenia postępowania w sprawie obiektu budowlanego.

Odpis wyroku wraz z uzasadnieniem został doręczony pełnomocnikowi skarżącej w dniu 24 kwietnia 2023 r. (k.64 akt).

Pismem nadanym 24 maja 2023 r. pełnomocnik skarżącej wniósł skargę kasacyjną od powyższego wyroku bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje

Skarga kasacyjna wniesiona przez pełnomocnika skarżącej podlega odrzuceniu.

Zgodnie z przepisem art. 173 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r., poz. 259 j.t. zwanej dalej p.p.s.a.), od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie (...), przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem – art. 177 § 1 p.p.s.a.

Stosownie natomiast do treści art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 22 marca 2023 r. został doręczony pełnomocnikowi skarżącej wraz z uzasadnieniem w dniu 24 kwietnia 2022 r., termin do wniesienia środka zaskarżenia upłynął zatem w dniu 24 maja 2023 r..

Skarga kasacyjna została nadana listem poleconym bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego, z pominięciem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Wadliwie wniesioną skargę kasacyjną, która wpłynęła w dniu 30 maja 2023 r. (vide prezentata biura podawczego Naczelnego Sądu Administracyjnego, k. 67 akt sądowych), Naczelny Sąd Administracyjny przekazał do Sądu I instancji w dniu 9 czerwca 2023 r. (k. 66 akt sądowych).

Warunkiem dopuszczalności skargi kasacyjnej jest jej wniesienie w terminie, a skuteczność tej czynności jest uzależniona od trybu jej wniesienia, o czym stanowi treść przywołanego art. 177 § 1 p.p.s.a.

W orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego utrwalony jest pogląd, który w pełni należy podzielić, że w sytuacji wniesienia skargi kasacyjnej bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego z pominięciem właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego datą wniesienia skargi kasacyjnej jest data jej przekazania przez NSA do sądu właściwego. Zatem skargę kasacyjną wniesioną bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego, Sąd ten powinien przekazać do wojewódzkiego sądu administracyjnego, który wydał zaskarżone orzeczenie, a dla oceny zachowania terminu do wniesienia skargi kasacyjnej decydująca jest data nadania (przekazania) tej skargi przez Naczelny Sąd Administracyjny wojewódzkiemu sądowi administracyjnemu (zob. postanowienia NSA: z dnia 13 lipca 2017 r., sygn. akt II GSK 3234/15, z dnia 9 lutego 2016 r., sygn. akt II OZ 119/16; z dnia 9 grudnia 2015 r., sygn. akt I OZ 1613/15; z dnia 28 lipca 2015 r., sygn. akt II OZ 707/15; z dnia 29 stycznia 2015 r., sygn. akt II OZ 59/15; z dnia 22 sierpnia 2014 r., sygn. akt II OZ 810/14, dostępne na: www.orzeczenia.nsa.gov.pl).

Datą wniesienia skargi kasacyjnej jest zatem dzień 9 czerwca 2023 r. tym samym skarga kasacyjna w niniejszej sprawie została wniesiona po upływie terminu 30-dniowego do jej złożenia, co uzasadnia jej odrzucenie.

Mając powyższe na uwadze na podstawie art. 178 p.p.s.a., orzeczono jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 22 marca 2023 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.