Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczeciniez 29 lipca 2021 r., sygn. akt II SA/Sz 1201/18

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie
Skład
Przewodniczący Sędzia WSA Renata Bukowiecka -Kleczaj
Rozpoznanie
w dniu 29 lipca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi A. T. oraz G. T. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności zażalenia

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę

Uzasadnienie

A. T. oraz G. T. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w S. skargę na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności zażalenia.

Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału II Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w S. z dnia 30 listopada 2018 r. skarżący zostali wezwani do uiszczenia solidarnego wpisu sądowego od wniesionej skargi w wysokości [...] zł.

W odpowiedzi na wezwanie skarżący złożyli wniosek o przyznanie prawa pomocy.

Prawomocnym postanowieniem z dnia 13 lutego 2019 r., wydanym w wyniku rozpoznania sprzeciwu skarżących od zarządzenia starszego referendarza sądowego z dnia 15 stycznia 2019 r., sygn. akt II SA/Sz 1201/18 o pozostawieniu bez rozpoznania wniosku o przyznanie prawa pomocy, Wojewódzki Sąd Administracyjny w S. utrzymał w mocy zaskarżone zarządzenie. Następnie zarządzeniem z dnia 9 maja 2019 r., wydanym w sprawie II SPP/Sz 54/19 starszy referendarz sądowy, po rozpoznaniu kolejnego wniosku skarżących z dnia 11 kwietnia 2019 r. o przyznanie prawa pomocy, pozostawił wniosek bez rozpoznania.

Dnia 17 lipca 2019 r. dołączono do akt niniejszej sprawy kserokopię odpisu aktu zgonu skarżącej A. T.. Następnie Sąd postanowieniem z dnia 10 września 2019 r. zawiesił postępowanie sądowe w sprawie o sygn. akt II SA/Sz 1201/18 do dnia zgłoszenia się lub wskazania następców prawnych zmarłej skarżącej A. T.. Prawomocnym zarządzeniem z dnia 5 sierpnia 2020 r., w sprawie II SPP/Sz 3/20 pozostawiono wniosek G. T. z dnia 24 grudnia 2019 r. o przyznanie prawa pomocy bez rozpoznania. Postanowieniem z dnia 28 września 2020 r. Sąd z urzędu zwrócił się do Sądu Rejonowego [...] w S. o ustanowienie kuratora spadku po zmarłej skarżącej A. T..

Dnia 30 marca 2021 r. wpłynęło do Sądu postanowienie Sądu Rejonowego [...] w S. z dnia [...] r. w sprawie o sygn. akt [...], na mocy którego kuratorem spadku po zmarłej A. T. ustanowiono jej syna G. T.. Następnie postanowieniem z dnia 1 kwietnia 2021 r. podjęto zawieszone postępowanie sądowe.

Postanowieniem z dnia 14 maja 2021 r. Sąd odrzucił, jako niedopuszczalny, wniosek G. T. z dnia 11 kwietnia 2019 r. (ponawiany kolejnymi pismami z dnia 27 września 2019 r., 16 października 2019 r., 4 lutego 2020 r., 12 marca 2020 r. oraz 29 marca 2021r.) o wyłączenie wszystkich sędziów i referendarzy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w S..

Zarządzeniem z dnia 14 maja 2021 r. Sąd ponownie wezwał G. T., działającego jako skarżący oraz kurator spadku po zmarłej A. T. do uiszczenia solidarnego wpisu sądowego od wniesionej skargi w kwocie [...]zł zgodnie z zarządzeniem z dnia 30 listopada 2018 r. i jednocześnie pouczył, że niewykonanie zarządzenia w terminie siedmiodniowym spowoduje odrzucenie skargi.

Przesyłka sądowa zawierająca odpis powyższego wezwania wraz z pouczeniem została doręczona skarżącemu w dniu 4 czerwca 2021 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru - k. 149). Jednakże w zakreślonym terminie skarga nie została opłacona.

Z informacji udzielonej przez Oddział Finansowo – Budżetowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w S. wynika, że w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych brak jest wpłaty do niniejszej sprawy (vide: notatka urzędowa z dnia 28 lipca 2021 r.).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w S. zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 230 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.), zwanej dalej "p.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismami tymi są skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania.

Jeżeli strona inicjująca postępowanie sądowoadministracyjne pomimo wezwania sądu nie uiści należnego wpisu, skarga podlega odrzuceniu (art. 220 § 3 p.p.s.a.).

W rozpatrywanej sprawie przesyłka sądowa zawierająca ponowne wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego została doręczona G. T. w dniu 4 czerwca 2021 r., zatem siedmiodniowy termin do wykonania wezwania Sądu upłynął z dniem 11 czerwca 2021 r., który to dzień nie był sobotą ani dniem wolnym od pracy. Podkreślenia wymaga, że w zakreślonym terminie, należny wpis od skargi nie został uiszczony.

Wobec powyższego skargę nieopłaconą należało odrzucić stosownie do art. 220 § 3 ustawy prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 14 maja 2021 r., dokument z 31 października 2019 r., dokument z 1 marca 2019 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.