Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 25 czerwca 2010 r., sygn. akt II SA/Wa 2077/09

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Anna Mierzejewska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 25 czerwca 2010 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia T. K. z dnia 31 maja 2010 r. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 maja 2010 r. odrzucające zażalenie T. K. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 marca 2010 r. o zawieszeniu postępowania
Sprawa
w sprawie ze skargi T. K. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uznania za osobę bezrobotną postanawia - odrzucić zażalenie –

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 13 maja 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił zażalenie T. K. na postanowienie tego Sądu z dnia 17 marca 2010 r., którym Sąd zawiesił postępowanie w sprawie ze skargi T. K. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uznania za osobę bezrobotną. Jako przyczynę odrzucenia Sąd wskazał wniesienie zażalenia po terminie z uwagi na nieprawidłowe skierowanie go do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Powyższe postanowienie zostało doręczone skarżącemu w dniu 24 maja 2010 r. (dowód: zwrotne potwierdzenie odbioru w aktach sprawy).

Pismem z dnia 31 maja 2010 r., złożonym bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego w dniu 31 maja 2010 r., skarżący wniósł zażalenie na wskazane postanowienie z dnia 13 maja 2010 r., podnosząc, że zażalenie skierował bezbłędnie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, zaś sąd bezpodstawnie obarczył go winą za fakt przesłania jego zażalenia przez Naczelny Sąd Administracyjny z trzydniowym opóźnieniem.

Zażalenie skarżącego zostało przekazane przez Naczelny Sąd Administracyjny do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w dniu 9 czerwca 2010 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z przepisem art. 194 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm.), zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie zgodnie z art. 177 § 1 w zw. z art. 197 § 2 cyt. ustawy wnosi się do wojewódzkiego sądu administracyjnego, który wydał zaskarżone postanowienie. Natomiast w myśl art. 178 ustawy, odnoszącego się do skargi kasacyjnej, który w związku z art. 197 § 2 stosuje się również do zażaleń wynika, że sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po terminie.

Podkreślić należy, iż skarżący błędnie skierował zażalenie z dnia 31 maja 2010 r. do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zgodnie bowiem ze wskazanymi wyżej przepisami zażalenie należy skierować do sądu, który wydał zaskarżone postanowienie, tj. w niniejszej sprawie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Skierowanie zażalenia do innego sądu administracyjnego, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia, nie oznacza, że termin do wniesienia zażalenia został zachowany. Tylko bowiem prawidłowe skierowanie pisma do właściwego sądu, stanowi o zachowaniu terminu do wniesienia zażalenia. W przeciwnym wypadku za datę wniesienia zażalenia uważać się będzie datę przekazania go do sądu właściwego.

W niniejszej sprawie postanowienie z dnia 13 maja 2010 r. doręczono skarżącemu w dniu 24 maja 2010 r., tymczasem zażalenie przekazane zostało przez Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 9 czerwca 2010 r., podczas gdy termin do wniesienia zażalenia upływał, zgodnie z treścią art. 83 § 2 ppsa, w dniu 31 maja 2010 r. Zażalenie zostało zatem wniesione po upływie siedmiodniowego terminu.

Dodatkowo wskazać należy, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 13 maja 2010 r. podjął zawieszone postępowanie w niniejszej sprawie, co oznacza, że w chwili obecnej nie jest ono już zawieszone.

Z tych względów Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na mocy art. 178 w zw. z art. 197 § 2 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 15 września 2010 r., dokument z 22 lipca 2010 r., dokument z 13 maja 2010 r., dokument z 13 maja 2010 r., dokument z 17 marca 2010 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.