Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 22 lipca 2010 r., sygn. akt II SA/Wa 2077/09

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Anna Mierzejewska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 22 lipca 2010 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi T. K. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uznania za osobę bezrobotną postanawia - odrzucić skargę -

Uzasadnienie

T. K. wniósł osobiście w dniu 17 listopada 2009 r. bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uznania za osobę bezrobotną. Następnie w dniu 24 listopada 2009 r. (data stempla pocztowego na kopercie znajdującej się w aktach administracyjnych organu) Sąd przekazał organowi skargę celem udzielenia na nią odpowiedzi i nadesłania akt administracyjnych.

Ponadto z akt administracyjnych wynika, że zaskarżoną decyzję wraz z prawidłowym pouczeniem o terminie i sposobie wniesienia skargi do sądu administracyjnego, doręczono skarżącemu w dniu 19 października 2009 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru w aktach administracyjnych).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Zgodnie z art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi. Stosownie do art. 53 § 1 powołanej ustawy, skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.

Zaskarżona decyzja zawiera prawidłowe pouczenie o sposobie i terminie wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Organ wyraźnie wskazał bowiem, że skargę należy wnieść za jego pośrednictwem w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji. Decyzja doręczona została skarżącemu w dniu 19 października 2009 r., a zatem termin 30-dniowy od tej daty upływał w dniu 18 listopada 2009 r.

Wprawdzie skarżący złożył skargę osobiście w dniu 17 listopada 2009 r., jednakże, niezgodnie z pouczeniem zawartym w zaskarżonej decyzji, uczynił to bezpośrednio do Sądu.

W myśl art. 98 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o ustroju sądów administracyjnych i ustawę - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1271 ze zm.), w okresie dwóch lat od dnia wejścia w życie ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, tj. od dnia 1 stycznia 2004 r. do dnia 31 grudnia 2005 r., skargę wniesioną bezpośrednio do sądu administracyjnego, jeżeli wniesiona została w terminie określonym w art. 53 § 1 powołanej ustawy, sąd administracyjny przekazuje organowi, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi, ze skutkiem określonym w art. 54 § 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Zatem, jedynie w okresie wskazanym w powołanym wyżej art. 98 ustawy Przepisy wprowadzające (...), wniesienie skargi bezpośrednio do sądu administracyjnego skutkowało - w sytuacji, gdy skarga złożona została w terminie 30 dni od daty doręczenia zaskarżonej decyzji - przyjęciem, że wniesiono ją we właściwym trybie i z zachowaniem terminu.

Natomiast od dnia 1 stycznia 2006 r. wniesienie skargi bezpośrednio do sądu administracyjnego powoduje, że sąd ten, tak jak w okresie przejściowym, o którym mowa w art. 98 ustawy Przepisy wprowadzające (...), przekazuje skargę organowi administracji publicznej, który wydał zaskarżoną decyzję, jednakże za datę wniesienia skargi przyjmuje się datę jej przekazania przez Sąd właściwemu organowi. W konsekwencji ryzyko związane z przekroczeniem ww. terminu procesowego na skutek wniesienia skargi bezpośrednio do sądu administracyjnego oraz skutki z tym związane (odrzucenie skargi) obciążają stronę postępowania.

W związku z tym, że skarga została wniesiona niezgodnie z pouczeniem i przekazano ją Wojewodzie [...] w dniu 24 listopada 2009 r., stwierdzić należy, że nie został zachowany trzydziestodniowy termin do jej wniesienia.

Z tego względu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 w zw. z art. 54 § 1 i art. 53 § 1 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 15 września 2010 r., dokument z 25 czerwca 2010 r., dokument z 13 maja 2010 r., dokument z 13 maja 2010 r., dokument z 17 marca 2010 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.