Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiuz 23 września 2011 r., sygn. akt II SA/Wr 318/09

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
Skład
Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 23 września 2011 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia D. i M.W. oraz M. i J.W. na postanowienie Sądu z dnia 1 czerwca 2011 r. o odrzuceniu zażalenia z dnia 26 kwietnia 2011 r (k.351 i k.352).
Sprawa
w sprawie ze skargi D. i M.W. oraz M. i J.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wydania warunków zabudowy dla budowy zbiornika na nieczystości płynne o charakterze socjalno-bytowym

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić zażalenie.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 25 marca 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu odrzucił skargę kasacyjną D., M., J. i M.W. na postanowienie z dnia 21 września 2010 r. sygn. akt II SA/Wr 318/09 o odrzuceniu skargi M.W. i J.W. w sprawie ze skargi ze skargi D., M., J. i M.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wydania warunków zabudowy dla budowy zbiornika na nieczystości płynne o charakterze socjalno-bytowym. Z kolei postanowieniem z dnia 25 marca 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu odrzucił skargę kasacyjną D. i M.W. od wyroku tut. Sądu z dnia 21 września 2010 r. sygn. akt II SA/Wr 318/09 w sprawie ze skargi D. i M.W. na wskazaną wyżej decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W..

Odpisy powyższych postanowień zostały doręczne w dniu 6 kwietnia 2011 r. wyznaczonemu z urzędu pełnomocnikowi skarżących D. i M.W.. Ponadto odpisy wskazanych postanowień wraz pouczeniem o sposobie wniesienia zażalenia, w tym także o wymogach z art. 194 § 4 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), zostały doręczone D.W., jako pełnomocnikowi pozostałych skarżących oraz M. i J.W. jako uczestnikom postępowania w dniu 18 kwietnia 2011 r.

Pismem procesowym z dnia 26 kwietnia 2011 r. (k.351 nadanym w urzędzie pocztowym tego samego) M. i J.W. złożyli do Sądu samodzielnie sporządzone zażalenie na postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 25 marca 2011 r. odrzucające skargi kasacyjne złożone w tej sprawie. Ponadto skarżący M. i D.W. pismem nadanym tą samą przesyłką również złożyli osobiście przez nich sporządzone zażalenia na postanowienia z dnia 25 marca 2011 r..

Tut. Sąd postanowieniem z dnia 1 czerwca 2011 r. po rozpatrzeniu zażaleń D. i M.W. z dnia 26 kwietnia 2011 r. na postanowienia Sądu z dnia 25 marca 2011 r. o odrzuceniu skarg kasacyjnych od wyroku tut. Sądu z dnia 21 września 2010 r. oraz od postanowienia z dnia 21 września 2010 r. zażaleń M. i J.W. z dnia 26 kwietnia 2011 r. na postanowienia Sądu z dnia 25 marca 2011 r. o odrzuceniu skarg kasacyjnych od wyroku tut. Sądu z dnia 21 września 2010 r. oraz od postanowienia z dnia 21 września 2010 r. w sprawie ze skargi D. i M.W. oraz M. i J.W. postanowił odrzucić zażalenia z dnia 26 kwietnia 2011 r (k.351 i k.352).

Odpis powyższego postanowienia został doręczony wyznaczonemu z urzędu pełnomocnikowi D. i M.W. w dniu 15 czerwca 20011 r. oraz D.W. jako pełnomocnikowi M. i J.W. w dniu 28 czerwca 2011r. wraz z pouczeniem.

Pismem z dnia 4 lipca 2011 r. nazwanym zażalenie- wniosek nadanym w urzędzie pocztowym tego samego dnia D. i M.W. oraz D.W. w imieniu M. i J.W. kwestionując między innymi dotychczasowe rozstrzygnięcia Sądu wnieśli zażalenie na wskazane wyżej postanowienie.

Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 5 lipca 2011 r. wezwano pełnomocnika M. i J.W. – D.W. do uiszczenia wpisu do powyższego zażalenia w kwocie 100 zł w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia zażalenia(art. 220 §3 p.p.s.a.). Odpis powyższego zarządzenia doręczono D.W. w dniu 27 lipca 2011 r.

W terminie do uiszczenia wpisu D.W. złożyła na urzędowym formularzu wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym skarżącym D. i M.W..

Pismem z dnia 3 sierpnia poinformowano skarżącą, że postanowieniami z dnia 4 sierpnia 2010 r. i 8 października 2010 r. przyznano wnioskodawcom prawo pomocy w żądanym aktualnie zakresie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Złożone w tej sprawie zażalenie podlega odrzuceniu.

Stosownie do treści art. 194 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz.1270 ze. zm.) (zwanej dalej p.p.s.a.) zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego przysługuje na postanowienia wojewódzkiego sądu administracyjnego w wypadkach przewidzianych w ustawie, a ponadto na postanowienia wymienione w katalogu zawartym w tym przepisie. Natomiast zgodnie z przepisem art. 194 § 2 p.p.s.a. zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia. Jak wynika z akt sprawy zaskarżone zażaleniem postanowienie doręczono pełnomocnikowi skarżących (D. i M.W.) w dniu 15 czerwca 2011 r., a zatem termin do wniesienia zażalenia upływał w dniu 22 czerwca 2011 r. Przepis art. 67 § 5 p.p.s.a. stanowi bowiem, że jeżeli ustanowiono pełnomocnika lub osobę upoważnioną do odbioru pism w postępowaniu sądowym, doręczenia należy dokonać tym osobom.

Wobec tego zażalenie skarżących D. i M.W. wniesione zostało z uchybieniem wskazanego terminu, co na podstawie art. 178 w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a. obligowało Wojewódzki Sąd Administracyjny do jego odrzucenia.

Jednocześnie należy wskazać, w odniesieniu do zażalenia złożonego w w tej sprawie przez D.W. jako pełnomocnika J. i M.W., że Zgodnie z przepisem art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a., wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również takie, których braków strona nie uzupełniła w terminie. Stosownie do treści art. 220 § 3 p.p.s.a. podlega odrzuceniu zażalenie nieopłacone mimo wezwania.

W sprawie niniejszej pełnomocnik skarżących – J. i M. W. – D.W. została prawidłowo wezwana do uiszczenia stosownego wpisu, jednak przedmiotowych obowiązków w wyznaczonym terminie nie wykonała.

Wobec zatem faktu, iż zażalenie zawiera braki, których strona w terminie nie uzupełniła - podlegało ono odrzuceniu na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 oraz art. 220 § 3 p.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 6 lutego 2012 r., dokument z 1 czerwca 2011 r., dokument z 25 marca 2011 r., dokument z 25 marca 2011 r., dokument z 2 lutego 2011 r., dokument z 8 października 2010 r., dokument z 21 września 2010 r., dokument z 21 września 2010 r., dokument z 4 sierpnia 2009 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.