Uzasadnienie
Decyzją z dnia 7 września 2015 r. nr [...] Wojewoda utrzymało w mocy decyzję Starosty z dnia [...] 2015 r. nr [...] o odmowie przyznania M. S. zasiłku dla bezrobotnych z dniem 29 czerwca 2015 r. Decyzja została doręczona skarżącemu w dniu 14 września 2015 r.
W dniu 14 października 2015 r. (data prezentaty Powiatowego Urzędu Pracy) M. S. wniósł skargę na powyższą decyzję Wojewody.
Pismem z dnia 16 października 2015 r. Starosta przesłał skargę M. S. Wojewodzie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie zważył co następuje
Zgodnie z treścią art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm., zwanej dalej p.p.s.a.):
"Art. 53 § 1. Skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie."
Z kolei art. 54 § 1 p.p.s.a. stanowi, że:
"Art. 54 § 1. Skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi."
Warunkiem zachowania 30-dniowego terminu do wniesienia skargi jest zatem skierowanie jej w tym terminie do właściwego organu. Zasada wnoszenia skargi za pośrednictwem organu administracji, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi oznacza, że w przypadku wniesienia skargi za pośrednictwem innego organu lub sądu, ten powinien ją przekazać właściwemu organowi. O zachowaniu terminu do wniesienia skargi decyduje wówczas data nadania skargi przez ten organ lub sąd pod adresem właściwego organu administracji publicznej.
Przenosząc powyższe rozważania na grunt niniejszej sprawy należy wskazać, że zaskarżona decyzja została doręczona skarżącemu w dniu 14 września 2015 r. Zawierała ona prawidłowe pouczenie, że przysługuje na nią skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, którą należy wnieść w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji za pośrednictwem Wojewody. Natomiast skarżący złożył skargę w Powiatowym Urzędzie Pracy w dniu 14 października 2015 r. (data prezentaty Urzędu). Skarga ta została następnie przekazana Wojewodzie pismem z dnia 16 października 2015 r. i właśnie tą datę należy uznać za datę wniesienia skargi. Termin do wniesienia skargi upływał w dniu 14 października 2015 r., a zatem skarga została wniesiona po terminie.
Mając powyższe na względzie – na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. w zw. z art. 58 § 3 p.p.s.a. – orzeczono jak w sentencji.