Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 11 lipca 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 1171/15

Metryka

Sąd
Dnia 11 lipca 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Rozpoznanie
w dniu 11 lipca 2016 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi A. sp. z o.o. z siedzibą w Z. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania postanawia odrzucić skargę

, Przewodniczący Sędzia del WSA Dariusz Kurkiewicz,

Uzasadnienie

Skarżąca – A. sp. z o.o. z siedzibą w Z., wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] lutego 2015 r. w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania. Wraz ze skargą Skarżąca zwróciła się z wnioskiem o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych i ustanowienia pełnomocnika.

Postanowieniem z dnia 26 sierpnia 2015 r. o sygn. akt III SA/Wa 1171/15 referendarz sądowy WSA w Warszawie odmówił Skarżącej przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.

Postanowieniem z dnia 5 listopada 2015 r. o sygn. akt III SA/Wa 1171/15 WSA w Warszawie, po rozpoznaniu sprzeciwu Skarżącej, odmówił jej przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.

Postanowieniem z dnia 28 kwietnia 2016 r. o sygn. akt II FZ 85/16 Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił zażalenie Skarżącej na powyższe postanowienie WSA w Warszawie z dnia 5 listopada 2015 r.

Na mocy zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z dnia 10 maja 2016 r. Skarżącą wezwano do uiszczenia, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, wpisu sądowego od skargi w wysokości 100 zł, pod rygorem odrzucenia skargi. Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru pisma, zawierającego powyższe wezwanie, wynika, że zostało ono doręczone pełnomocnikowi Skarżącej w dniu 18 maja 2016 r. (karta nr 126 akt sądowych).

Z informacji uzyskanej z Oddziału Finansowo-Budżetowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (karta nr 128 akt sądowych), sporządzonej według stanu na dzień 16 czerwca 2016 r. wynika, że w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych nie zidentyfikowano wpłaty wpisu sądowego od skargi do niniejszej sprawy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) - dalej "P.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest skarga.

Stosownie do art. 220 § 1 P.p.s.a, sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Jeśli należny wpis nie zostanie uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. Skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu zgodnie z do art. 220 § 3 P.p.s.a.

Z akt sądowych sprawy wynika bezspornie, iż wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego od skargi zostało skutecznie doręczone pełnomocnikowi Skarżącej w dniu 18 maja 2016 r. Siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu rozpoczął bieg następnego dnia po doręczeniu wezwania, tj. w dniu 19 maja 2016 r. Termin ten upłynął z dniem 25 maja 2016 r. (środa) - zgodnie z zasadami obliczania terminów, przewidzianymi w art. 83 § 1 P.p.s.a. Do dnia 25 maja 2016 r. Skarżąca powinna uiścić wpis sądowy od skargi.

Skoro zatem z dokumentów księgowych Sądu wynika, że do dnia 16 czerwca 2016 r. nie odnotowano wpływu wpisu sądowego od skargi w niniejszej sprawie, to Skarżąca nie uiściła go w wyznaczonym terminie. Skarga nie została więc opłacona i podlega odrzuceniu.

W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 220 § 3 w związku z art. 58 § 3 P.p.s.a., Sąd postanowił o odrzuceniu skargi.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 28 stycznia 2016 r., dokument z 30 grudnia 2015 r., dokument z 5 listopada 2015 r., dokument z 26 sierpnia 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.