Uzasadnienie
Na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 maja 2010 r. Przedsiębiorstwo [...] "M." [...] Sp. j., zwane dalej Skarżącym, zostało wezwane pismem z 20 maja 2010 r. do uiszczenia wpisu sądowego w wysokości 500 zł. W wezwaniu pouczono, że nieuiszczenie wpisu w terminie siedmiu dni, od dnia doręczenia ww. wezwania, spowoduje odrzucenie skargi.
W odpowiedzi na ww. zarządzenie Skarżący wniósł pismo z dnia 31 maja 2010 r., które zgodnie z jego treścią, zostało potraktowane jako wniosek o przyznanie prawa pomocy.
W dniu 10 czerwca 2010 r. Skarżący został wezwany do złożenia przedmiotowego wniosku na urzędowym formularzu PPPr oraz do nadesłania dodatkowych informacji i dokumentów dotyczących jego sytuacji majątkowej. W załączeniu przesłano Skarżącemu urzędowy formularz (PPPr). Mimo upływu terminu wskazanego w wezwaniu Skarżący nie złożył wniosku o przyznanie prawa pomocy na urzędowym formularzu.
Zarządzeniem referendarza sądowego z dnia 16 lipca 2010 r. pozostawiono wniosek strony skarżącej o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych bez rozpoznania.
Pismem z dnia 12 sierpnia 2010 r. wezwano Skarżącego do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 19 maja 2010 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi.
Wyżej wymienione wezwanie Skarżący otrzymał w dniu 20 sierpnia 2010 r. (k. 34 akt sądowych), a zatem termin do uiszczenia wpisu upływał 27 sierpnia 2010 r. (piątek).
Jak wynika z dokumentacji księgowej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczącej opłat sądowych do dnia 15 września 2010 r. Skarżący, mimo pouczenia, nie uiścił należnego wpisu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
W myśl art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., powoływanej dalej jako "P.p.s.a."), od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest między innymi skarga.
Jeśli należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. W myśl natomiast art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.
Należy zauważyć, że w rozpoznawanej sprawie w odpisie zarządzenia skierowanego do strony Skarżącej w sposób prawidłowy zostało zawarte wezwanie do uiszczenia należnego wpisu.
Termin siedmiodniowy do uiszczenia wpisu rozpoczął bieg 21 sierpnia 2010 r. i upłynął z dniem 27 sierpnia 2010 r. (piątek), zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 P.p.s.a. Wpis od skargi w sprawie niniejszej nie został uiszczony we wskazanym terminie.
Sąd był zatem zobligowany, w oparciu o art. 220 § 3 P.p.s.a., orzec, jak w sentencji.