Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 20 września 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 1205/10

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Anna Wesołowska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 20 września 2010 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa [...] "M." [...] Sp. j. na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] marca 2010 r. Nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji określającej wysokość zobowiązania z tytułu wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia

Sentencja

postanawia:

  1. - odrzucić skargę -

Uzasadnienie

Na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 maja 2010 r. Przedsiębiorstwo [...] "M." [...] Sp. j., zwane dalej Skarżącym, zostało wezwane pismem z 20 maja 2010 r. do uiszczenia wpisu sądowego w wysokości 500 zł. W wezwaniu pouczono, że nieuiszczenie wpisu w terminie siedmiu dni, od dnia doręczenia ww. wezwania, spowoduje odrzucenie skargi.

W odpowiedzi na ww. zarządzenie Skarżący wniósł pismo z dnia 31 maja 2010 r., które zgodnie z jego treścią, zostało potraktowane jako wniosek o przyznanie prawa pomocy.

W dniu 10 czerwca 2010 r. Skarżący został wezwany do złożenia przedmiotowego wniosku na urzędowym formularzu PPPr oraz do nadesłania dodatkowych informacji i dokumentów dotyczących jego sytuacji majątkowej. W załączeniu przesłano Skarżącemu urzędowy formularz (PPPr). Mimo upływu terminu wskazanego w wezwaniu Skarżący nie złożył wniosku o przyznanie prawa pomocy na urzędowym formularzu.

Zarządzeniem referendarza sądowego z dnia 16 lipca 2010 r. pozostawiono wniosek strony skarżącej o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych bez rozpoznania.

Pismem z dnia 12 sierpnia 2010 r. wezwano Skarżącego do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 19 maja 2010 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi.

Wyżej wymienione wezwanie Skarżący otrzymał w dniu 20 sierpnia 2010 r. (k. 34 akt sądowych), a zatem termin do uiszczenia wpisu upływał 27 sierpnia 2010 r. (piątek).

Jak wynika z dokumentacji księgowej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczącej opłat sądowych do dnia 15 września 2010 r. Skarżący, mimo pouczenia, nie uiścił należnego wpisu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

W myśl art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., powoływanej dalej jako "P.p.s.a."), od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest między innymi skarga.

Jeśli należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. W myśl natomiast art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.

Należy zauważyć, że w rozpoznawanej sprawie w odpisie zarządzenia skierowanego do strony Skarżącej w sposób prawidłowy zostało zawarte wezwanie do uiszczenia należnego wpisu.

Termin siedmiodniowy do uiszczenia wpisu rozpoczął bieg 21 sierpnia 2010 r. i upłynął z dniem 27 sierpnia 2010 r. (piątek), zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 P.p.s.a. Wpis od skargi w sprawie niniejszej nie został uiszczony we wskazanym terminie.

Sąd był zatem zobligowany, w oparciu o art. 220 § 3 P.p.s.a., orzec, jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 16 grudnia 2011 r., dokument z 26 stycznia 2011 r., dokument z 5 listopada 2010 r., dokument z 13 października 2010 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.