Uzasadnienie
Postanowieniem z 22 marca 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił zażalenie Skarżącej – M. R., na własne postanowienie z 25 stycznia 2013 r. w przedmiocie pozostawienia bez rozpoznania wniosku o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skargi. Doręczając ww. postanowienie Sąd pouczył Skarżącą, że od postanowienia tego przysługuje zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego, które winno być wniesione za pośrednictwem sądu pierwszej instancji w terminie 7 dni od daty doręczenia orzeczenia wraz z uzasadnieniem.
Postanowienie to Skarżąca otrzymała 9 kwietnia 2013 r., co wynika z pisma Poczty Polskiej z 20 maja 2013 r.
W dniu 18 kwietnia 2013 r. Skarżąca za pośrednictwem poczty wniosła zażalenie na powyższe postanowienie (nazwane "skargą kasacyjną") z 17 kwietnia 2013 r. Stwierdziła, że postanowienie otrzymała 12 kwietnia 2013r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył co następuje
Zgodnie z art. 197 § 2 w związku z art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012, poz. 270 z późn. zm.) – dalej: "p.p.s.a.", wojewódzki sąd administracyjny odrzuca zażalenie wniesione po terminie lub z innych przyczyn niedopuszczalne a także zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Stosownie do art. 194 § 2 p.p.s.a. zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zaskarżone postanowienie doręczono Skarżącej 9 kwietnia 2013 r., a zatem termin do wniesienia zażalenia upływał 16 kwietnia 2013 r. (wtorek). Przesyłka zawierająca zażalenie nadana została 18 kwietnia 2013 r., a więc po upływie powyższego terminu. Tym samym zażalenie wniesione zostało z uchybieniem terminu.
Twierdzenie Skarżącej, że postanowienie zaskarżone postanowienie zostało jej doręczone 12 kwietnia 2013 r. nie znalazło potwierdzenia, ani w treści dokumentu potwierdzenia odbioru tegoż postanowienia, opatrzonym stemplem placówki oddawczej z data 9 kwietnia 2013r., a także datą, którą można odczytać jako 4 kwietnia 2013r. W celu wyjaśnienia wątpliwości co do daty doręczenia Sąd zwrócił się do Poczty Polskiej S.A. Pismem z 20 maja 2013r. Poczta Polska S.A poinformowała Sąd, że przesyłkę doręczono 9 kwietnia 2013r., natomiast 4 kwietnia 2013 r. była ona powtórnie awizowana.
Wyjaśnić należy, że terminy na wniesienie środków zaskarżenia postanowień sądowych wyznaczone są ściśle przepisami rangi ustawowej, które określają także szczegółowy tryb wnoszenia środków zaskarżenia oraz skutki uchybienia terminowi. Bez znaczenia jest okoliczność, czy opóźnienie wyniosło tylko jeden dzień, czy aż np. dwa miesiące. Sąd nie może zignorować uchybienia terminu, z którym to uchybieniem ustawodawca powiązał skutek w postaci odrzucenia zażalenia.
W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 178 w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a., Sąd odrzucił zażalenie.