Uzasadnienie
Postanowieniem z 11 stycznia 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił R.G. (dalej zwanemu "Skarżącym") przyznania prawa pomocy.
Skarżący nie zgadzając się z powyższym postanowieniem złożył zażalenie.
W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III z 2 lutego 2016 r., pismem z 3 lutego 2016 r. wezwano Skarżącego do usunięcia - w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania - braków formalnych zażalenia przez własnoręczne podpisanie zażalenia i jego odpisu lub nadesłanie podpisanej kopii zażalenia. Wezwanie zawierało pouczenie, że nieuzupełnienie braków formalnych w wyznaczonym terminie spowoduje odrzucenie zażalenia.
Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru ww. wezwania wynika, że zostało ono skutecznie doręczone Skarżącemu 8 lutego 2016 r. (k. 107 akt sądowych).
Skarżący w odpowiedzi na ww. wezwanie przy piśmie z 10 lutego 2016 r. nadesłał skargę na postanowienie Ministra Finansów z [...] marca 2015 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zażalenie należało odrzucić.
Zgodnie z art. 194 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.; dalej "P.p.s.a"), zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego przysługuje na postanowienia wojewódzkiego sądu administracyjnego w przypadkach przewidzianych w ustawie.
Zażalenie powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma w postępowaniu sądowym (art. 194 § 3 P.p.s.a.). Jak stanowi z kolei art. 197 § 2 P.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej. Natomiast z mocy art. 178 P.p.s.a. w zw. z art. 197 § 2 P.p.s.a. sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
W niniejszej sprawie Skarżący został zobowiązany do uzupełnienia braków formalnych zażalenia poprzez własnoręczne podpisanie zażalenia i jego odpisu lub nadesłanie podpisanej kopii zażalenia. Przesyłka zawierająca zarządzenie wzywające do uzupełniania braku formalnego zażalenia, została doręczona Skarżącemu 8 lutego 2016 r.
Odpowiadając na wezwanie Sądu Skarżący nadesłał jedynie skargę na postanowienie Ministra Finansów z [...] marca 2015 r.
Mając, zatem na uwadze, że zakreślony siedmiodniowy termin do uzupełnienia braków formalnych zażalenia upłynął bezskutecznie 15 lutego 2016 r., Sąd na mocy art. 178 P.p.s.a. w zw. z art. 197 § 2 P.p.s.a. postanowił o odrzuceniu zażalenia.