Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 5 lutego 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 1468/14

Metryka

Sąd
Dnia 5 lutego 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Rozpoznanie
w dniu 5 lutego 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi D. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za III i IV kwartał 2010 r. oraz I kwartał 2011 r. postanawia odrzucić skargę

, Przewodnicząca Sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek,

Uzasadnienie

Skarżący – D. S., wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] lutego 2014 r. w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za III i IV kwartał 2010 r. oraz I kwartał 2011 r.

Na mocy zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z dnia 15 maja 2014 r., Skarżącego wezwano do uiszczenia, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, wpisu sądowego od skargi w wysokości 38.662 zł, pod rygorem odrzucenia skargi.

W odpowiedzi na powyższe wezwanie do uiszczenia wpisu, Skarżący wniósł o przyznanie mu prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.

Postanowieniem z dnia 3 lipca 2014 r. referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odmówił Skarżącemu przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.

Postanowieniem z dnia 23 września 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu sprzeciwu Skarżącego, odmówił mu przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.

Postanowieniem z dnia 27 listopada 2014 r. o sygn. akt I FZ 428/14 Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie Skarżącego na powyższe postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Na mocy zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z dnia 22 grudnia 2014 r., Skarżącego wezwano do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z dnia 15 maja 2014 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 38.662 zł. Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru pisma, zawierającego powyższe wezwanie, wynika, że zostało ono doręczone Skarżącemu w dniu 29 grudnia 2014 r. (karta nr 142 akt sądowych).

Z informacji uzyskanej z Oddziału Finansowo-Budżetowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (karta nr 144 akt sądowych), sporządzonej według stanu na dzień 16 stycznia 2014 r. wynika, że w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych nie zidentyfikowano wpłaty wpisu sądowego od skargi do niniejszej sprawy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

W myśl art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) - dalej "p.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest skarga.

Stosownie do art. 220 § 1 p.p.s.a, sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Jeśli należny wpis nie zostanie uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. Skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu zgodnie z art. 220 § 3 p.p.s.a.

Z akt sądowych sprawy wynika bezspornie, iż wezwanie do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącej Wydziału o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi, zawierało prawidłowe pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie i zostało ono skutecznie doręczone Skarżącemu w dniu 29 grudnia 2014 r. - na adres do doręczeń wskazany w skardze. Siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu rozpoczął bieg następnego dnia po doręczeniu wezwania, tj. w dniu 30 grudnia 2014 r. Termin ten upłynął z dniem 5 stycznia 2015 r. (poniedziałek) - zgodnie z zasadami obliczania terminów, przewidzianymi w art. 83 § 1 p.p.s.a. Do dnia 5 stycznia 2015 r. Skarżący powinien uiścić wpis sądowy od skargi.

Skoro zatem z dokumentów księgowych Sądu wynika, że do dnia 16 stycznia 2015 r. nie odnotowano wpływu wpisu sądowego od skargi w niniejszej sprawie, to Skarżący nie uiścił go w wyznaczonym terminie. Skarga nie została więc opłacona i podlega odrzuceniu.

W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 220 § 3 w związku z art. 58 § 1 pkt 3 i § 3 p.p.s.a., Sąd postanowił o odrzuceniu skargi.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 6 kwietnia 2016 r., dokument z 6 kwietnia 2016 r., dokument z 27 października 2015 r., dokument z 13 maja 2015 r., dokument z 31 marca 2015 r., dokument z 23 września 2014 r., dokument z 3 lipca 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.