Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 23 listopada 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 1904/15

Metryka

Sąd
Dnia 23 listopada 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Rozpoznanie
w dniu 23 listopada 2015 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia J. D. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 września 2015 r. sygn. akt III SA/Wa 1904/15
Sprawa
w sprawie ze skargi J. D. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania

, Przewodniczący Sędzia WSA Alojzy Skrodzki,

Sentencja

postanawia:

  1. 1) odrzucić zażalenie, 2) zwrócić J. D. kwotę 100 zł (słownie: sto złotych) uiszczoną tytułem wpisu sądowego od zażalenia.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia z dnia 14 września 2015 r. sygn. akt III SA/Wa 1904/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie ("WSA w Warszawie") odrzucił skargę Skarżącego – J. D., na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] kwietnia 2015 r. w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania.

Pismem z dnia 3 października 2015 r. (data nadania 5 października 2015 r.), z zachowaniem ustawowego terminu, Skarżący wniósł zażalenie na powyższe postanowienie WSA w Warszawie.

Na mocy zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z dnia 14 października 2015 r., Skarżącego wezwano do uiszczenia, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, wpisu sądowego od zażalenia w wysokości 100 zł, pod rygorem odrzucenia zażalenia. Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru pisma, zawierającego powyższe wezwanie, wynika, że zostało ono doręczone Skarżącemu (odbiór pokwitował dorosły domownik - żona Skarżącego) w dniu 19 października 2015 r. (karta nr 35 akt sądowych).

Z informacji uzyskanej z Oddziału Finansowo-Budżetowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (karta nr 36 akt sądowych), wynika, że w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych odnotowano wpłatę kwoty 100 zł, dokonaną przez Skarżącego w dniu 27 października 2015 r., tytułem "WPIS SĄDOWY OD ZAŻALENIA NA POSTANOWIENIE WSA Sygn. akt: III SA/Wa 1904/15".

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Stosownie do art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) – dalej "p.p.s.a.", skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.

Z akt sądowych sprawy wynika, iż odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu od zażalenia został skutecznie doręczony Skarżącemu w dniu 19 października 2015 r. na adres do doręczeń wskazany w skardze. Siedmiodniowy termin na uiszczenie wpisu sądowego upłynął więc 26 października 2015 r. (poniedziałek) - zgodnie z zasadami obliczania terminów, określonymi w art. 83 § 1 p.p.s.a. Do 26 października 2015 r. Skarżący powinien zatem uiścić wpis sądowy od skargi.

Tymczasem Skarżący, jak to wynika z akt sprawy (karta nr 36 akt sądowych), uiścił wpis sądowy od skargi w dniu 27 października 2015 r., co oznacza, że przy dokonywaniu tej czynności uchybił wyznaczonemu siedmiodniowemu terminowi. Uiszczenie wpisu po terminie nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Oznacza to, że skarga nie została opłacona i podlega odrzuceniu.

W tym stanie rzeczy Sąd, na podstawie art. 220 § 3 w związku z art. 58 § 3 p.p.s.a., postanowił o odrzuceniu skargi. O zwrocie uiszczonego wpisu sądowego od zażalenia orzeczono na mocy art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 2 czerwca 2016 r., dokument z 20 stycznia 2016 r., dokument z 14 września 2015 r., dokument z 31 lipca 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.