Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 15 lipca 2013 r., sygn. akt III SA/Wa 2478/12

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Beata Sobocha przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 15 lipca 2013 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi D. B. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] maja 2012 r., Nr [...] w przedmiocie odmowy zawieszenia postępowania kontrolnego postanawia odrzucić skargę

Uzasadnienie

Pismem z dnia 17 lipca 2012 r. D. B. (dalej: "Skarżący") wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] maja 2012 r. w przedmiocie odmowy zawieszenia postępowania kontrolnego.

W powyższej skardze Skarżący nie zawarł wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych.

Zarządzeniem z dnia 20 sierpnia 2012 r. Skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego w wysokości 100 złotych - wyżej wymienione zarządzenie Skarżący otrzymał dnia 7 września 2012 r.

Pismem z dnia 11 września 2012 r. zatytułowanym,,Wniosek’’ Skarżący zwrócił się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o zwolnienie z kosztów postępowania oraz ustanowienie dla Skarżącego adwokata lub radcy prawnego.

Pismem z dnia 12 września 2012 r. zatytułowanym,,Zażalenie’’ Skarżący wniósł o uchylenie zarządzenia do uiszczenia wpisu z dnia 20 sierpnia 2012 r.

Zarządzeniem z dnia 17 września 2012 r. Przewodniczący Wydziału postanowił, że pisma Skarżącego – zatytułowane,,Wniosek’’ i,,Zażalenie’’ – należy potraktować jako jeden wniosek o przyznanie prawa pomocy.

Postanowieniem z dnia 30 listopada 2012 r. referendarz sądowy odmówił przyznania prawa pomocy stronie w jakimkolwiek zakresie – wyżej wymienione postanowienie zostało doręczone Skarżącemu w dniu 4 grudnia 2012 r.

Pismem z dnia 22 grudnia 2012 r. Skarżący wniósł sprzeciw od postanowienia referendarza sądowego z dnia 30 listopada 2012 r.

Postanowieniem z dnia 9 kwietnia 2013 r. sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego odmówił Skarżącemu prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.

Pismem z dnia 14 maja 2013 r. wezwano Skarżącego do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III z dnia 20 sierpnia 2012 r. wzywającego do uiszczenia, w terminie 7 dni od dnia doręczenia pisma, wpisu sądowego pod rygorem odrzucenia skargi.

Ze znajdującego się w aktach sprawy "Potwierdzenia odbioru" wynika, że powyższe wezwanie zostało doręczone na adres Skarżącego w dniu 4 czerwca 2013 r.

W dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych na dzień 26 czerwca 2013 r. nie stwierdzono wpływu kwoty z tytułu wpisu sądowego, do którego uiszczenia Skarżący został wezwany.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Skargę należało odrzucić.

Zgodnie z dyspozycją art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.) – dalej "P.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Skarga jest takim pismem. Jeśli zatem należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. W myśl natomiast art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, od której nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.

Należy zauważyć, że w rozpoznawanej sprawie wezwano Skarżącego do uiszczenia należnego wpisu w sposób prawidłowy. W wezwaniu zawarto pouczenie o skutkach jego niewykonania tj. wskazano na rygor w postaci odrzucenia skargi w przypadku nie uiszczenia wpisu w terminie.

W sprawie niniejszej, przesyłka zawierająca wezwanie do uiszczenia wpisu została skutecznie doręczona Skarżącemu w dniu 4 czerwca 2013 r. co wynika z adnotacji na zwrotnym potwierdzeniu odbioru przesyłki. W tej sytuacji wyznaczony siedmiodniowy termin do usunięcia braku formalnego skargi upłynął w dniu 11 czerwca 2013 r. (wtorek). Pomimo upływu wyznaczonego terminu nie dopełniono wskazanej w wezwaniu czynności, tj. nie uiszczono należnego wpisu od skargi. Jak wynika z dokumentów księgowych tutejszego Sądu wpis nie został uiszczony w wyznaczonym terminie. Do 26 czerwca 2013 r. nie odnotowano bowiem jego wpływu.

Uwzględniając powyższy stan faktyczny i prawny, Sąd na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 i § 3 P.p.s.a w zw. z art. 220 § 3 P.p.s.a. postanowił jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 7 marca 2014 r., dokument z 6 grudnia 2013 r., dokument z 14 października 2013 r., dokument z 5 września 2013 r., dokument z 13 sierpnia 2013 r., dokument z 9 kwietnia 2013 r., dokument z 30 listopada 2012 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.