Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 26 września 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę wniesioną przez L. sp. z o.o. z siedzibą w K. (zwaną dalej: "Skarżącą") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] lipca 2017 r. w przedmiocie uchylenia numeru identyfikacji podatkowej.
Skarżąca wniosła pismem z dnia 9 października 2017 r. zażalenie na powyższe postanowienie.
Następnie w związku z odmową przyznania Skarżącej prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych, Skarżąca została wezwana na podstawie zarządzenia z dnia 28 marca 2018 r. do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia w kwocie 100 zł, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia zażalenia. Jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru powyższe wezwanie zostało doręczone Skarżącej w dniu 3 kwietnia 2018 r.
Jak wynika z dokumentacji księgowej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczącej opłat sądowych, do dnia 18 maja 2018 r. Skarżąca, mimo pouczenia, nie uiściła należnego wpisu od zażalenia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 z późn. zm.) – zwanej dalej: "p.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest zażalenie. Stosownie do treści art. 220 § 1 p.p.s.a. w związku z art. 220 § 3 p.p.s.a., Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Jeśli należny wpis nie zostanie uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. Natomiast w myśl art. 220 § 3 p.p.s.a. zażalenie, od którego pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.
Sąd stwierdza, że skoro z akt sądowych sprawy wynika, iż pismo zawierające wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia zawierało prawidłowe pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie i zostało skutecznie doręczone Skarżącej, to należało przyjąć, że siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu rozpoczął bieg następnego dnia po doręczeniu wezwania, tj. w dniu 4 kwietnia 2018 r. Termin ten upłynął zaś z dniem 10 kwietnia 2018 r., zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 p.p.s.a.
Sąd zauważa, że skoro z dokumentów księgowych Sądu wynika, iż do dnia 18 maja 2018 r. nie odnotowano wpływu wpisu, należało uznać, że Skarżąca nie uiściła wpisu sądowego w wyznaczonym terminie. Zażalenie nie zostało zatem opłacone i podlega odrzuceniu.
W tym stanie rzeczy Sąd, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., postanowił o odrzuceniu zażalenia.