Uzasadnienie
Pismem z dnia 30 czerwca 2011 r. W. Z. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] kwietnia 2011 r., którą utrzymano w mocy decyzję Burmistrza W. z dnia [...] grudnia 2010 r. o ustaleniu warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na przebudowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego z dobudową części usługowej przeznaczonej na przedszkole wraz z niezbędnymi urządzeniami i przyłączami infrastruktury technicznej na działce nr [...], [...], [...] w W..
W dniu 21 grudnia 2011 r. doręczono skarżącemu odpis zarządzenia Przewodniczącej Wydziału IV z dnia 15 grudnia 2011 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 500 zł, w terminie 7 dni, po rygorem jej odrzucenia. Na to zarządzenie skarżący wniósł zażalenie. Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 31 stycznia 2012 r., sygn. akt II OZ 20/12 oddalił wniesione zażalenie.
W dniu 23 lutego 2012 r., skarżący wniósł o zwolnienie go z kosztów sądowych, następnie 26 marca 2012 r. złożył wniosek na urzędowym formularzu.
Postanowieniem z dnia 25 kwietnia 2012 r. Referendarz sądowy odmówił przyznania skarżącemu prawa pomocy. Także Sąd postanowieniem z 29 maja 2012 r., rozpoznając sprzeciw od tego postanowienia, odmówił skarżącemu przyznania prawa pomocy.
Pismem z dnia 20 lipca 2012 r. Sąd wezwał skarżącego do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącej Wydziału IV z dnia 15 grudnia 2011 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego. Wezwanie to doręczono skarżącemu w dniu 3 sierpnia 2012 r.
Pismem z dnia 6 sierpnia 2012 r. skarżący złożył zażalenie na postanowienie o odmowie przyznawania prawa pomocy wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jego wniesienia. Postanowieniem z dnia 4 września 2012 r. Sąd odmówił przywrócenia uchybionego terminu.
Pismem z 12 września 2012 r. skarżący wniósł o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji oraz o zawieszenie postępowania.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Skarga podlega odrzuceniu.
Zgodnie z art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r. poz. 270 tekst jedn.) Sąd odrzuca skargę, gdy pomimo wezwania nie uiszczono należnego wpisu.
Skarżący w niniejszej sprawie, jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru, został wezwany do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącej Wydziału IV o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi w dniu 3 sierpnia 2012 r. Wobec tego termin na wykonanie tego zarządzenia upłynął 10 sierpnia 2012.
Z informacji Oddziału Finansowo – Budżetowego Sądu z dnia 10 września 2012 r. wynika, że w zakreślonym terminie nie uiszczono należnego wpisu.
W tym stanie rzeczy na podstawie art. 220 § 3 powołanej ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi należało orzec jak w sentencji.
Na marginesie należy jedynie zaznaczyć, że wnioski zawarte w pismach z dnia 12 września 2012 r. nie zostaną rozpoznane, ponieważ skarga z powodu braku wpisu została odrzucona, a stosownie do art. 220 § 1 cyt. ustawy Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata.