Uzasadnienie
Skarżący R. K. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie nadania statusu uchodźcy.
Przy piśmie z dnia 16 stycznia 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przesłał skarżącemu odpis zarządzenia Przewodniczącego Wydziału IV w sprawie wezwania do uiszczenia wpisu sądowego w wysokości 300 złotych. Wskazane zarządzenie zawierało pouczenie, iż wpis należy uiścić w terminie 7 dni od daty doręczenia zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi.
Przesyłka dla R. K. zawierająca omawiane wyżej wezwanie została zwrócona do Sądu z powodu niepodjęcia w terminie. Jak wynika z adnotacji urzędu pocztowego była ona awizowana: po raz pierwszy w dniu 22 stycznia 2013 r. oraz powtórnie – w dniu 30 stycznia 2013 r. Pismo to znajdowało się w placówce pocztowej [...], o czym umieszczono zawiadomienie w drzwiach adresata.
W ocenie Sądu wezwanie skierowane na adres wskazany w skardze jako adres do doręczeń należy uznać za skierowane prawidłowo, a w związku z tym, że było podwójnie awizowane – o czym mowa wyżej – również za skutecznie doręczone z dniem 5 lutego 2013 r. Termin do wykonania wezwania Sądu upłynął zatem w dniu 12 lutego 2012 r.
Stwierdzić należy, że skarżący nie uiścił należnego wpisu w zakreślonym terminie, co potwierdza adnotacja z dnia 21 lutego 2013 r. sporządzona w Oddziale Finansowo – Budżetowym Sądu, w której stwierdzono, że w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych nie odnaleziono wpłaty do niniejszej sprawy.
Mając powyższe na względzie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270), orzekł jak w sentencji postanowienia.