Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 16 kwietnia 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, oddalił wniosek A. S. (dalej "skarżącego") o przyznanie prawa pomocy.
Odpis powyższego postanowienia został doręczony skarżącemu w dniu 30 kwietnia 2015 r.
W dniu 8 maja 2015 r. (data nadania pisma w urzędzie pocztowym) skarżący wniósł zażalenie na ww. postanowienie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 194 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), dalej "P.p.s.a.", zażalenie na postanowienie wojewódzkiego sądu administracyjnego wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Ponadto w myśl art. 197 § 2 P.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej. Z kolei art. 178 P.p.s.a. przewiduje m. in., że skarga kasacyjna wniesiona po upływie terminu podlega odrzuceniu przez wojewódzki sąd administracyjny.
W niniejszej sprawie postanowienie z dnia 16 kwietnia 2015 r. o oddaleniu wniosku o przyznanie prawa pomocy zostało doręczone skarżącemu w dniu 30 kwietnia 2015 r., a zatem termin do wniesienia zażalenia upłynął w dniu 7 maja 2015 roku. Skarżąca wniósł natomiast zażalenie w dniu 8 maja 2015 roku (vide: data stempla pocztowego na kopercie), a zatem po terminie przewidzianym w art. 194 § 2 P.p.s.a.
W tej sytuacji, wobec niezachowania przez skarżącego terminu do wniesienia zażalenia Sąd, na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia