Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 3 marca 2016 r., sygn. akt IV SA/Wa 2719/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Paweł Groński przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 3 marca 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi A. K. na decyzję Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego postanawia - odrzucić skargę.

Uzasadnienie

A. K. i C. K. zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzję Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] o umorzeniu postępowania odwoławczego od decyzji Marszałka Województwa [...] z [...] września 2013 r. dotyczącej udzielenia pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód podzielnych z ujęcia [...].

Zarządzenie Przewodniczącej Wydziału IV WSA w Warszawie z 2 września 2015 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi (wpis solidarny) doręczono A. K. w dniu 16 września 2015 r., natomiast C. K. w dniu 28 września 2015 r. (doręczenie przez awizo).

W odpowiedzi na wezwanie skarżąca A. K. w piśmie z 22 września 2015 r. zwróciła się do Sądu z wnioskami o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych. Referendarz sądowy postanowieniem z dnia 11 grudnia 2015 r. odmówił skarżącej zwolnienia od kosztów sądowych. W związku z uprawomocnieniem się tego postanowienia, na podstawie zarządzenia z dnia 20 stycznia 2016 r. wezwano skarżącą do wykonania prawomocnego zarządzenia z dnia 2 września 2015 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 200 zł, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi.

Przesyłka polecona zawierająca powyższe wezwanie została doręczona skarżącej 5 lutego 2016 r.

Wymagany wpis sądowy od skargi do dnia 25 lutego 2015 r. nie został uiszczony (informacja Oddziału Finansowo-Budżetowego WSA w Warszawie - k. 61 akt sądowych).

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tj. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), zwanej dalej w skrócie "ppsa", Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata – w tym przypadku przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod odpowiednim rygorem uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Z kolei stosownie do art. 220 § 3 ppsa skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.

Ponadto należy zwrócić uwagę, że zgodnie z orzecznictwem, jeżeli strona po doręczeniu jej wezwania do uiszczenia opłaty sądowej, ale przed upływem siedmiodniowego terminu, złoży wniosek o zwolnienie jej od kosztów sądowych, pierwotne wezwanie traci aktualność; gdy nastąpi odmowa zwolnienia, wezwanie powinno być powtórzone po uprawomocnieniu się odmowy (zob. postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 kwietnia 2005 r., sygn. akt II FZ 125/05, publ. ONSAiWSA 2006/1/12).

W rozpatrywanej sprawie referendarz sądowy odmówił skarżącej przyznania prawa pomocy. Skarżąca nie wniosła sprzeciwu od niniejszego postanowienia. Wobec powyższego wezwano ją do uiszczenia wpisu sądowego. Termin zaś do uiszczenia wpisu, upłynął z dniem 12 lutego 2016 r.

Ponieważ skarżąca nie uiścił wpisu sądowego wniesiona skarga nie może być rozpoznawana i podlega odrzuceniu na podstawie art. 220 § 3 ppsa.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 20 stycznia 2016 r., dokument z 11 grudnia 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.