Uzasadnienie
W piśmie z dnia 29 października 2014 r. E. G. i E. P. wniosły za pośrednictwem organu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] września 2014 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta [...] z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] odmawiającą uwzględnienia wniosku o ustalenie odszkodowania za grunt zajęty pod drogę publiczną – ulicę [...] w W, oznaczony jako działka nr [...] z obrębu [...] o pow. 0,03 ha.
Zarządzeniem z dnia 8 maja 2015 r. Przewodnicząca Wydziału wezwała skarżące do uzupełnienia braków fiskalnych skargi, w terminie siedmiu dni pod rygorem jej odrzucenia, poprzez solidarne uiszczenie wpisu od wniesionej skargi w kwocie 200,-zł.
Wezwania powyższe, wraz ze stosownymi pouczeniami o konsekwencjach ich niewykonania, zostały skutecznie doręczone skarżącym w dniu 13 maja 2015 r. Zatem siedmiodniowy termin do dokonania powyższej czynności bezskutecznie upłynął w dniu 20 maja 2015 r. Tymczasem skarżąca E. G. uiściła kwotę wymaganą tytułem wpisu od skargi dopiero w dniu 25 maja 2015 r., a więc z uchybieniem ustawowego terminu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z treścią art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.) od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały; pismem takim jest między innymi skarga.
W świetle art. 220 § 1 tej ustawy, sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata, zaś art. 220 § 3 powołanej ustawy stanowi, że skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
Jak wynika z akt sprawy, wezwania do solidarnego uiszczenia opłaty sądowej od skargi doręczone zostały skarżącym w dniu 13 maja 2015 r. (dzień tygodnia przypadający na środę). Skarżąca E. G. uiściła należny wpis dopiero w dniu 25 maja 2015 r., a więc z uchybieniem zakreślonego terminu, który nie został przywrócony, gdy tymczasem czynność podjęta przez stronę z przekroczeniem ustawowego terminu, jest bezskuteczna w rozumieniu art. 85 powołanej ustawy.
Z powyższych względów, na podstawie art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia, rozstrzygając o zwrocie wpisu od skargi na mocy art. 232 § 1 pkt 1 powołanej ustawy.