Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 17 lipca 2015 r., sygn. akt IV SA/Wa 363/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
sędzia WSA Agnieszka Wójcik przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 17 lipca 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi E. G. i E. P. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uwzględnienia wniosku o ustalenie odszkodowania

Sentencja

postanawia:

  1. 1. odrzucić skargę;
  2. 2. zwrócić ze Skarbu Państwa (kasa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie) solidarnie na rzecz skarżących E. G. i E. P. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem uiszczonego wpisu sądowego.

Uzasadnienie

W piśmie z dnia 29 października 2014 r. E. G. i E. P. wniosły za pośrednictwem organu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] września 2014 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta [...] z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] odmawiającą uwzględnienia wniosku o ustalenie odszkodowania za grunt zajęty pod drogę publiczną – ulicę [...] w W, oznaczony jako działka nr [...] z obrębu [...] o pow. 0,03 ha.

Zarządzeniem z dnia 8 maja 2015 r. Przewodnicząca Wydziału wezwała skarżące do uzupełnienia braków fiskalnych skargi, w terminie siedmiu dni pod rygorem jej odrzucenia, poprzez solidarne uiszczenie wpisu od wniesionej skargi w kwocie 200,-zł.

Wezwania powyższe, wraz ze stosownymi pouczeniami o konsekwencjach ich niewykonania, zostały skutecznie doręczone skarżącym w dniu 13 maja 2015 r. Zatem siedmiodniowy termin do dokonania powyższej czynności bezskutecznie upłynął w dniu 20 maja 2015 r. Tymczasem skarżąca E. G. uiściła kwotę wymaganą tytułem wpisu od skargi dopiero w dniu 25 maja 2015 r., a więc z uchybieniem ustawowego terminu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Zgodnie z treścią art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.) od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały; pismem takim jest między innymi skarga.

W świetle art. 220 § 1 tej ustawy, sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata, zaś art. 220 § 3 powołanej ustawy stanowi, że skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.

Jak wynika z akt sprawy, wezwania do solidarnego uiszczenia opłaty sądowej od skargi doręczone zostały skarżącym w dniu 13 maja 2015 r. (dzień tygodnia przypadający na środę). Skarżąca E. G. uiściła należny wpis dopiero w dniu 25 maja 2015 r., a więc z uchybieniem zakreślonego terminu, który nie został przywrócony, gdy tymczasem czynność podjęta przez stronę z przekroczeniem ustawowego terminu, jest bezskuteczna w rozumieniu art. 85 powołanej ustawy.

Z powyższych względów, na podstawie art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia, rozstrzygając o zwrocie wpisu od skargi na mocy art. 232 § 1 pkt 1 powołanej ustawy.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 25 czerwca 2018 r., dokument z 6 grudnia 2017 r., dokument z 14 lutego 2017 r., dokument z 13 września 2016 r., dokument z 19 lipca 2016 r., dokument z 25 kwietnia 2016 r., dokument z 14 stycznia 2016 r., dokument z 1 grudnia 2015 r., dokument z 9 października 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.