Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zarządzeniem z dnia 2 lipca 2018 r., sygn. akt IV SA/Wa 975/16 pozostawił bez rozpoznania wnioski R. P., reprezentującego skarżącego M. P., o wyłączenie "autora zaskarżonego orzeczenia",
Odpis niniejszego zarządzenia wraz z uzasadnieniem i stosownym pouczeniem o dopuszczalności, terminie i sposobie wniesienia środka odwoławczego doręczony został pełnomocnikowi skarżącego R.P. w dniu 25 lipca 2018 r.
W dniu 2 sierpnia 2018 r. (data nadania pisma w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego) wniesione zostało przez wymienionego pełnomocnika skarżącego zażalenie na przedmiotowe zarządzenie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r. poz. 1302), do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej, z wyłączeniem art. 185 § 2. Natomiast z treści przepisu art. 194 § 2 tej ustawy wynika, że zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia.
Jak wynika z akt sprawy, zaskarżone zarządzenie z dnia 2 lipca 2018 r. zostało skutecznie doręczone pełnomocnikowi skarżącego w dniu 25 lipca 2018 r. (dowód: zwrotne potwierdzenie odbioru, k. 181 akt sądowych). Zatem siedmiodniowy termin do wniesienia zażalenia na powyższe zarządzenie upłynął z dniem 1 sierpnia 2018 r. Pełnomocnik Skarżącego wniósł zażalenie w dniu 2 sierpnia 2018 r. (dowód: data stempla placówki pocztowej uwidoczniona na kopercie, w której nadano przedmiotowe zażalenie, k. 183 akt sądowych), a więc z jednodniowym przekroczeniem ustawowego terminu, podczas gdy czynność podjęta przez stronę z przekroczeniem ustawowego terminu, jest bezskuteczna w rozumieniu art. 85 powołanej ustawy.
Zgodnie z dyspozycją art. 178 w związku z art. 197 § 2 tej ustawy, wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne.
Uwzględniając przedstawiony stan faktyczny i prawny należy stwierdzić, że zażalenie wniesione zostało z naruszeniem art. 194 § 2 powołanej ustawy, co obliguje Sąd do jego odrzucenia.
Z powyższych względów, na podstawie art. 178 w związku z art. 197 § 2 i w związku z art. 194 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia.