Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 5 września 2018 r., sygn. akt IV SA/Wa 975/16

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
sędzia WSA Anita Wielopolska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 5 września 2018 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia M. P. na zarządzenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 lipca 2018 r. o pozostawieniu bez rozpoznania wniosków o wyłączenie "autora zaskarżonego orzeczenia"
Sprawa
w sprawie ze skargi M. P. na postanowienie Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić zażalenie.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zarządzeniem z dnia 2 lipca 2018 r., sygn. akt IV SA/Wa 975/16 pozostawił bez rozpoznania wnioski R. P., reprezentującego skarżącego M. P., o wyłączenie "autora zaskarżonego orzeczenia",

Odpis niniejszego zarządzenia wraz z uzasadnieniem i stosownym pouczeniem o dopuszczalności, terminie i sposobie wniesienia środka odwoławczego doręczony został pełnomocnikowi skarżącego R.P. w dniu 25 lipca 2018 r.

W dniu 2 sierpnia 2018 r. (data nadania pisma w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego) wniesione zostało przez wymienionego pełnomocnika skarżącego zażalenie na przedmiotowe zarządzenie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Zgodnie z art. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r. poz. 1302), do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej, z wyłączeniem art. 185 § 2. Natomiast z treści przepisu art. 194 § 2 tej ustawy wynika, że zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia.

Jak wynika z akt sprawy, zaskarżone zarządzenie z dnia 2 lipca 2018 r. zostało skutecznie doręczone pełnomocnikowi skarżącego w dniu 25 lipca 2018 r. (dowód: zwrotne potwierdzenie odbioru, k. 181 akt sądowych). Zatem siedmiodniowy termin do wniesienia zażalenia na powyższe zarządzenie upłynął z dniem 1 sierpnia 2018 r. Pełnomocnik Skarżącego wniósł zażalenie w dniu 2 sierpnia 2018 r. (dowód: data stempla placówki pocztowej uwidoczniona na kopercie, w której nadano przedmiotowe zażalenie, k. 183 akt sądowych), a więc z jednodniowym przekroczeniem ustawowego terminu, podczas gdy czynność podjęta przez stronę z przekroczeniem ustawowego terminu, jest bezskuteczna w rozumieniu art. 85 powołanej ustawy.

Zgodnie z dyspozycją art. 178 w związku z art. 197 § 2 tej ustawy, wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne.

Uwzględniając przedstawiony stan faktyczny i prawny należy stwierdzić, że zażalenie wniesione zostało z naruszeniem art. 194 § 2 powołanej ustawy, co obliguje Sąd do jego odrzucenia.

Z powyższych względów, na podstawie art. 178 w związku z art. 197 § 2 i w związku z art. 194 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 4 października 2018 r., dokument z 3 października 2018 r., dokument z 20 grudnia 2017 r., dokument z 10 listopada 2017 r., dokument z 13 czerwca 2017 r., dokument z 14 listopada 2016 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.