Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 12 lutego 2015 r., sygn. akt VI SA/Wa 1560/13

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 12 lutego 2015 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia B. Spółka z o.o. z siedzibą w W. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 7 października 2013 r., którym odrzucono wniosek B. Spółka z o.o. z siedzibą w W. o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi
Sprawa
w sprawie ze skargi B. Spółka z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z [...] marca 2013 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić zażalenie.

Uzasadnienie

Skarżąca – B. Spółka z o.o. z siedzibą w W., złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego, którą Sąd postanowieniem z 30 lipca 2013 r. odrzucił (k. 30 akt), gdyż stwierdził, że nie uzupełniono jej braków formalnych.

Wobec tego skarżąca wniosła o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi (k. 52 akt). Postanowieniem z 7 października 2013 r. Sąd odrzucił ten wniosek w oparciu o art. 88 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (j.t. Dz. U. 2012 r. poz. 270), dalej p.p.s.a. (k. 67 akt).

Na powyższe postanowienie skarżąca z zachowaniem terminu złożyła zażalenie, wnosząc jednocześnie o przyznanie jej prawa pomocy poprzez "zwolnienie od kosztów sądowych w zakresie opłaty od skargi".

Zarządzeniem z 5 listopada 2013 r. Sąd wezwał skarżącą do uiszczenia wpisu od ww. zażalenia w kwocie 100 złotych, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia (k. 81 i z.p.o. k. 124 akt).

W otwartym terminie skarżąca wniosła o zwolnienie jej z konieczności uiszczenia wpisu od zażalenia (k. 87 i 88 akt).

Postępowanie w przedmiocie zwolnienia skarżącej od kosztów sądowych znalazło swój finał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, który postanowieniem z 20 sierpnia 2014 r. (k. 148 akt) oddalił zażalenie skarżącej na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 3 czerwca 2014 r., którym odmówiono skarżącej przyznania prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych, w tym z wpisu od zażalenia na postanowienie z 7 października 2013 r.

W związku z rozstrzygnięciem Sądu kasacyjnego skarżąca została poinformowana o konieczności uiszczenia w terminie 7 dni wpisu od zażalenia na postanowienie z 7 października 2013 r., pod rygorem odrzucenia tego zażalenia (k. 155 akt, z.p.o. k. 171 akt).

W otwartym terminie do uiszczenia wpisu od omawianego zażalenia skarżąca po raz drugi wniosła o przyznanie jej prawa pomocy w zakresie zwolnienia z wpisu od tego zażalenia (k. 160, 173 i 174 akt).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

W pierwszym rzędzie należy wyjaśnić, że kolejny wniosek skarżącej o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia z wpisu od zażalenia na postanowienie z 7 października 2013 r. nie może zostać rozpoznany, ponieważ skarżąca już raz wnosiła o przyznanie prawa pomocy w tym zakresie i wniosek ów został rozpoznany. Najpierw Referendarz sądowy postanowieniem z 31 marca 2014 r. (k. 114 akt) odmówił zwolnienia skarżącej z kosztów sądowych, w tym z wpisu od zażalenia na postanowienie z 7 października 2013 r., następnie – po sprzeciwie, Sąd postanowieniem z 3 czerwca 2014 r. (k. 129 akt) odmówił zwolnienia skarżącej od kosztów sądowych, a ostatecznie Naczelny Sad Administracyjny postanowieniem z 20 sierpnia 2014 r. (k. 148 akt) oddalił zażalenie skarżącej na postanowienie z 3 czerwca 2014 r.

Zdaniem Sądu kolejny wniosek skarżącej o przyznanie prawa pomocy w tym samym zakresie nie ma wpływu na obowiązek uiszczenia przez nią wpisu od zażalenia na postanowienie z 7 października 2013 r. Wniosek ten – kolejny, nie wpływa na bieg terminu do uiszczenia tego wpisu, a tym samym nie chroni skarżącej przed skutkami nieuiszczenia go we wskazanym przez Sąd terminie (por. postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 lutego 2010 r. o sygn. akt II FSK 706/09; z 20 lipca 2011 r. o sygn. akt II OSK 1380/11 oraz z 11 kwietnia 2013 r. o sygn. akt I OSK 536/13, dostępne na stronie internetowej http://orzeczenia.nsa.gov.pl).

Zgodnie z dyspozycją art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (j.t. Dz. U. 2012 r., poz. 270), dalej p.p.s.a., sąd nie podejmuje żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Zażalenie, od którego pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd (§ 3 cytowanego przepisu). Nadto zgodnie z art. 219 § 2 p.p.s.a. należny wpis winien zostać uiszczony gotówką w kasie Sądu lub na rachunek bankowy tegoż Sądu, o czym Sąd pouczył (k. 155 akt).

Mając powyższe na uwadze Sąd ustalił, że skarżąca została skutecznie wezwana do uiszczenia wpisu od zażalenia na postanowienie z 7 października 2013 r. Zatem skoro wezwanie doręczono dnia 26 września 2014 r. (z.p.o. k. 171 akt) to ostatnim dniem terminu na uiszczenie owego wpisu był 3 października 2014 r. W tym czasie skarżąca złożyła jedynie kolejny wniosek o przyznanie jej prawa pomocy w zakresie zwolnienia z wpisu od zażalenia na postanowienie z 7 października 2013 r. Sąd stwierdza, że w niniejszej sprawie wpis od ww. zażalenia nie został uiszczony (vide notatka służbowa verte k. 180 akt), wobec czego zażalenie podlega odrzuceniu.

Sąd mając na względzie powyższe ustalenia orzekł jak w postanowieniu, czyniąc to w oparciu o art. 220 § 3 p.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 3 czerwca 2014 r., dokument z 3 czerwca 2014 r., dokument z 31 marca 2014 r., dokument z 31 marca 2014 r., dokument z 7 października 2013 r., dokument z 30 lipca 2013 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.