Uzasadnienie
Pismem z [...] marca 2016 r. skarżący – H. Z. i K. Z., wnieśli bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za wykonywanie przejazdu pojazdem nienormatywnym bez zezwolenia.
Zgodnie z treścią art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.; dalej "p.p.s.a."), skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie (art. 53 § 1 p.p.s.a.).
Zasada wnoszenia skargi za pośrednictwem organu administracji publicznej oznacza, że w przypadku wniesienia skargi bezpośrednio do sądu administracyjnego lub też za pośrednictwem organu administracji publicznej innego niż ten, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi, sąd ten lub organ powinien ją przekazać właściwemu organowi administracji publicznej. O zachowaniu terminu do wniesienia skargi, określonego w art. 53 § 1 – 3 p.p.s.a., decyduje wówczas data nadania skargi przez sąd (organ administracji publicznej) pod adresem właściwego organu administracji publicznej (vide: postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 maja 2014 r. sygn. akt II FSK 783/14 - dostępne na stronie internetowej: cbois.nsa.gov.pl).
W niniejszej sprawie skargę skarżących, która wpłynęła bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie dnia 5 kwietnia 2016 r., przy piśmie Sądu z tego samego dnia przesłano do właściwego organu, tj. Głównego Inspektora Transportu Drogowego, w dniu 6 kwietnia 2016 r. (vide: koperta zawierająca przedmiotową skargę, w aktach administracyjnych).
Zaskarżona decyzja Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] lutego 2016 r., nr [...] została doręczona skarżącym w dniu 3 marca 2016 r. (por. zwrotne potwierdzenia odbioru decyzji w tej dacie – w aktach administracyjnych). Skoro zatem termin zakreślony przepisem art. 53 § 1 p.p.s.a. upłynął w dniu 4 kwietnia 2016 r. (trzydziesty dzień przypadł w sobotę 2 kwietnia 2016 r.), a datą przekazania tej skargi przez Sąd do organu był dzień 6 kwietnia 2016 r., będący w niniejszej sprawie dniem jej wniesienia, to przedmiotowa skarga została wniesiona z uchybieniem powyższego terminu.
Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zgodnie z art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. orzekł, jak w sentencji postanowienia.