Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 13 października 2011 r., sygn. akt VII SA/Wa 1964/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę M. K. na pismo Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia [...] czerwca 2011 r., znak: [...].
Jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru znajdującego się w aktach przedmiotowej sprawy odpis powyższego postanowienia został odebrany przez skarżącego w dniu 28 października 2011 r. W związku z powyższym termin do wniesienia skargi upłynął z dniem 28 listopada 2011 r.
W dniu 20 kwietnia 2012 r. do Sądu wpłynęła skarga kasacyjna M. K. wniesiona przez adw. A. Ł. Jednocześnie należy zauważyć, że w skardze kasacyjnej nie został zawarty wniosek o przywrócenie terminu do jej wniesienia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr z 2012 r., poz. 1270, dalej p.p.s.a.) skargę kasacyjną wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.
W przedmiotowej sprawie skarżący odpis postanowienia z uzasadnieniem odebrał w dniu 28 października 2011 r. W związku z powyższym termin do wniesienia skargi kasacyjnej upłynął z dniem 28 listopada 2011 r. tj. po upływie 30 dni od daty doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem.
Z akt sprawy wynika, że skarga kasacyjna M. K. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 października 2011 r., sygn. akt VII SA/Wa 1964/11 została wniesiona w dniu 17 kwietnia 2012 r. (data nadania w urzędzie pocztowym), a zatem ze znacznym uchybieniem ustawowego terminu.
Jednocześnie należy zauważyć, że w skardze kasacyjnej nie został zawarty wniosek o przywrócenie terminu do jej wniesienia.
Zgodnie z art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną.
Mając powyższe na uwadze, na podstawie art. 178 powołanej ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia.