Uzasadnienie
W dniu 12 marca 2015r. (data pieczęci Biura Podawczego) J. R. K. wniósł bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] stycznia 2015r., znak: [...].
W okolicznościach niniejszej sprawy podkreślenia wymaga, że art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012r. poz. 270) zwanej dalej: p.p.s.a. ustanawia wymóg wniesienia skargi do sądu administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi. W przypadku złożenia przez stronę skargi bezpośrednio do sądu administracyjnego, sąd ten powinien przesłać ją właściwemu organowi administracji publicznej celem nadania biegu. W tej sytuacji o zachowaniu trzydziestodniowego terminu do wniesienia skargi decyduje data nadania skargi przez sąd na adres właściwego organu administracji publicznej (por. postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego: z dnia 12 stycznia 2009r., sygn. akt II OSK 1918/08, z dnia 11 marca 2009r., sygn. akt I OSK 234/09, z dnia 10 października 2007r., sygn. akt II OSK 1433/07).
W niniejszej sprawie skarga J. R. K., która wpłynęła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w dniu 12 marca 2015r. na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 13 marca 2015r. została wysłana do właściwego organu tj. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w dniu 18 marca 2015r. - celem nadesłania odpowiedzi na skargę oraz akt administracyjnych.
Z akt sprawy wynika, że zaskarżone w niniejszej sprawie postanowienie zostało doręczone skarżącemu w dniu 11 lutego 2015r. Tym samym wskazany w art. 53 § 1 p.p.s.a. termin na wniesienie skargi do sądu administracyjnego upłynął z dniem 13 marca 2015r. Skarga została co prawda nadana w urzędzie pocztowym w ustawowym terminie, lecz została zaadresowana bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Z uwagi na wynikający z art. 54 § 1 p.p.s.a. obowiązek wniesienia skargi za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżony akt, fakt nadania skargi w urzędzie pocztowym bezpośrednio na adres Sądu, nie stanowi daty złożenia skargi. Jako datę wniesienia skargi należy przyjąć, że był dzień 18 marca 2015r., w którym nastąpiło nadanie skargi przez Sąd zgodnie z właściwością do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
W tej sytuacji należy stwierdzić, że przedmiotowa skarga została złożona z uchybieniem ustawowego terminu.
Wobec powyższego, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 w związku z art. 53 § 1 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.